O przygotowaniach szkół na przyjęcie sześciolatków

Ewa Zielińska    Marzec 2011

Pobierz

Więcej z działu

Gotowość szkolna

Więcej z tego numeru

Marzec 2011

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

W roku szkolnym 2012/2013 wszystkie dzieci sześcioletnie w naszym kraju podejmą naukę w klasie pierwszej szkoły podstawowej. Zgodnie z rozporządzeniem ministerialnym nastąpi obniżenie obowiązku szkolnego. Władze samorządowa i oświatowa od dwóch lat przygotowują się na przyjęcie starszych przedszkolaków w mury szkoły.
Dyrektorzy szkół piszą projekty, których celem jest pozyskanie środków na modernizację szkół, wyposażenie klas lekcyjnych, tak aby nie odbiegały wyglądem od przedszkolnych sal zabaw. Odwiedzając miasta i miasteczka, większe i mniejsze gminy, spotykam się z władzami samorządowymi i oświatowymi, doradcami metodycznymi przedszkoli i szkół, aby zorientować się, z jakimi problemami na co dzień się borykają i jak sobie radzą. Jest to też okazja do wymiany poglądów na temat zapewnienia małym dzieciom lepszych warunków do nauki w szkole.

W artykule Autorka przedstawia zebrane przez siebie informacje w wyżej opisanym zakresie, opisuje negatywne skutki szkolnego sposobu nauczania dzieci sześcioletnich w pierwszej klasie szkoły podstawowej oraz przedstawia propozycję planu działań przygotowujących szkoły na przyjęcie dzieci sześcioletnich do klas pierwszych.