Nowi rodzice, pierwsze zebrania – strach czy przyjemność?

Agnieszka Czeglik   Wrzesień 2012

Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (3.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA.

Więcej z tego numeru

Wrzesień 2012

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

W artykule tym znajdziesz:

• konkretne pomysły organizowania współpracy z rodzicami w marcu/kwietniu, czerwcu oraz we wrześniu;
  • propozycję stworzenia poradnika dla rodziców pt. „Debiut w przedszkolu”, zawierającego wskazówki, które pomogą dziecku w adaptacji dziecka do przedszkola;
  • porady dotyczące organizowania udanych spotkań i zebrań z rodzicami;
  • wskazanie, jakie kwestie można/powinno się poruszać na spotkaniu z nowymi rodzicami.
Przygotowanie nauczyciela do spotkania z nowymi rodzicami to zadanie bardzo ważne i jednocześnie trudne. Wymaga przemyślenia poruszanych tematów oraz dużego zaangażowania. Jest to doskonały moment do podjęcia owocnej współpracy pomiędzy nauczycielami i rodzicami. Zorganizowanie współpracy z rodzicami nie należy do przedsięwzięć łatwych – trzeba poświęcić na to wiele czasu. Początkowo może się wydawać, iż włożony wysiłek jest nieproporcjonalny do uzyskanych efektów. Łatwo o niepowodzenia i trudności, z drugiej zaś strony dobrze zorganizowana współpraca umożliwia podjęcie wielu twórczych działań. Wszystko jest w naszych rękach! Pamiętajmy, że rodzice maluchów są jednocześnie pełni obaw i oczekiwań. Jeśli na początku współpracy zdobędziemy ich zaufanie, jeśli zarazimy ich swoim zaangażowaniem i pasją, to wspólne funkcjonowanie w roku szkolnym będzie o wiele łatwiejsze. Przełoży się to oczywiście na dzieci, ponieważ zadowolenie i spokój rodzica udzieli się przedszkolakowi. Rozpoczynając współpracę z rodzicami, szczególną wagę przywiązuję do pierwszych kontaktów z tymi rodzicami, którzy dopiero zapisują swoje pociechy do placówki. Jak to robię? Na co zwracam uwagę? Co i kiedy organizuję? Marzec/kwiecień to miesiące rekrutacyjne, kiedy pierwszy raz spotykam potencjalnych przyszłych rodziców naszego przedszkola. Wiem, że ten czas wymaga ode mnie ogromnej pracy, siły i cierpliwości. Wiem też, że mój wysiłek procentuje w dalszej współpracy z rodzicami. Spotkania bywają różne – jedni rodzice przychodzą sami, inni z dzieckiem. Zawsze każdego witam z uśmiechem. Ze wszystkimi rozmawiam, każdemu udzielam wyczerpujących odpowiedzi. Jeśli rodzic przychodzi z dzieckiem, dziecko otrzymuje ode mnie mały prezencik (…).