Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty
Typ: pdf
Wielkość: 749.85 kb
Stron: 7
Id: 3695

Na tropie witamin [scenariusze zajęć otwartych]

Marlena Pięta-Dudek   Listopad 2013

Przykładowe zabawy ze scenariuszy: a) Ogórek, ogórek, ogórek. Rozpoznawanie za pomocą wzroku, a następnie smaku, ogórków – kiszonego, surowego, korniszona (dla utrwalenia można również przywiesić odpowiednie ilustracje na tablicy). Dzieci oglądają ogórki, wskazują, który według nich jest surowy, kt... więcej
Pobierz Ten plik można pobrać za pomocą SMS (3.69 PLN brutto) lub za pomocą pobrań.
Pomoce dydaktyczne 3

Zobacz również

czterolatekscenariusz zajęćwspółpraca z rodzicamizdrowe odżywianiezdrowie

Więcej z działu

Zdrowie i sprawność fizyczna

Więcej z tego numeru

Listopad 2013

Nie od dziś wiadomo, że wszystko, co podajemy dzieciom do zjedzenia, przyczynia się do kształtowania ich przyszłych kulinarnych upodobań i nawyków. Przedszkole musi wspierać rodziców w wysiłkach, a czasem nawet wskazywać im właściwą drogę do zdrowego odżywiania. Trzeba wspólnego wysiłku nauczycieli i rodziców, aby proces ten przebiegał pomyślnie. Już czas zmienić często złe przyzwyczajenia żywieniowe dzieci – na rzecz urozmaiconych i bogatych w witaminy posiłków. Od czego zacząć? Odpowiedź znajdziesz w artykule!

Jego główną część stanowią scenariusze zajęć otwartych: „Zimowy Bank Witamin – kompot z jabłek” oraz „Zimowy Bank Witamin – ogórki kiszone”, przeznaczone do realizacji w grupie dzieci 4-letnich.

Towarzyszą im gotowe pomoce dydaktyczne:
  • napisy i dekoracje informujące o zajęciach – znajdziesz je TU;
  • fotografie sadu jabłkowego oraz ogórków i potraw przygotowanych na ich bazie – TU;
  • podkłady instrumentalne do piosenek (wraz z nutami i tekstem): „Jabłka w sadzie” (TU), „Piosenka o warzywach” (TU) oraz „Kiszenie ogórków” (TU);
  • plakat tematyczny „Zdrowe warzywa”, który został dołączony do miesięcznika – TU możesz go zobaczyć i zamówić.
Przykładowe zabawy ze scenariuszy: a) Ogórek, ogórek, ogórek. Rozpoznawanie za pomocą wzroku, a następnie smaku, ogórków – kiszonego, surowego, korniszona (dla utrwalenia można również przywiesić odpowiednie ilustracje na tablicy). Dzieci oglądają ogórki, wskazują, który według nich jest surowy, który kiszony, a który to korniszon. Potem próbują zróżnicować je za pomocą smaku (mają zasłonięte oczy). Zwrócenie uwagi na kwaskowaty smak ogórka kiszonego – wysoka zawartość witaminy C. Nazywanie potraw z ogórków według wiedzy dzieci (mizeria, zupa ogórkowa, dodatek do sałatek, na kanapki...) – oglądanie ich na ilustracjach. b) Jedna noga, druga noga. Zabawa ruchowo-naśladowcza – dzieci naśladują treść rymowanki recytowanej przez nauczyciela. Rymowankę powtarzamy kilkukrotnie – indywidualnie, w parach oraz w dużym kole: „Jedna noga, druga noga – nogi dwie. Kiedy zbliżę je do siebie, skaczę, ile chcę”.

Pomoce

Pliki umieszczone są do osobnego pobrania