Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty
Typ: pdf
Wielkość: 3388.38 kb
Stron: 3
Id: 1545

Na drodze do nauki czytania i pisania

Maria Roesler   Grudzień 2011

Podtytuł: Ćwiczenie percepcji wzrokowej i słuchowej oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej Czytanie i pisanie należą do podstawowych środków komunikacji międzyludzkiej. Im szybciej zostaną opanowane, tym lepiej dla dziecka, bowiem stymulują one jego rozwój umysłowy oraz poszerzają możl... więcej
Pobierz Ten plik można pobrać za pomocą SMS (2.46 PLN brutto) lub za pomocą pobrań.

Zobacz również

nauka czytanianauka pisania

Więcej w podobnej tematyce znajdziesz klikając w jeden z tagów
lub skorzystaj z wyszukiwarki

Więcej z działu

Gotowość do nauki czytania i pisania

Więcej z tego numeru

Grudzień 2011

Podtytuł: Ćwiczenie percepcji wzrokowej i słuchowej oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej


Czytanie i pisanie należą do podstawowych środków komunikacji międzyludzkiej. Im szybciej zostaną opanowane, tym lepiej dla dziecka, bowiem stymulują one jego rozwój umysłowy oraz poszerzają możliwości zdobywania wiedzy. Z tego właśnie powodu dzisiejsza edukacja zakłada nie tylko samo przyswojenie tych umiejętności, ale też dąży do tego, by stało się to możliwie jak najwcześniej. Przy całej słuszności tego trendu musimy jednak pamiętać, że nauka czytania i pisania ma sens dopiero wtedy, gdy dziecko osiągnie właściwy poziom dojrzałości psychofizycznej i intelektualnej oraz opanuje mowę werbalną.
Zarówno czytanie, jak i pisanie wykorzystuje ten sam zespół cech psychofizycznych, na który składają się funkcje: słuchowa, artykulacyjna, wzrokowo-ruchowa, a przy pisaniu dodatkowo motoryczna. I tylko harmonijne ich współdziałanie zapewni prawidłowy przebieg tych czynności. Aby dobrze przygotować dziecko do nauki czytania i pisania, należy doskonalić jego percepcję wzrokową i słuchową, a także koordynację wzrokowo-ruchową, czemu sprzyjają specjalnie przygotowane zajęcia i zabawy (…).


W artykule przeczytamy o tym, w jaki sposób określić poziom percepcji słuchowej u dziecka i jak rozwijać u niego analizę i syntezę wzrokową. Towarzyszą mu przykłady zabaw stymulujących percepcję słuchową oraz z zakresu doskonalenia analizy i syntezy wzrokowej.