Mistrzostwo i mistrzowie. O roli opiekuna nauczyciela-stażysty

Heliodor Muszyński   Listopad 2010

Pobierz

Więcej z działu

Problemy nauczycieli

Więcej z tego numeru

Listopad 2010

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Będzie tu mowa o doskonałości zawodowej nauczycieli i dochodzeniu do niej. Sprawa jest ważna, bo, jak sądzę, obecny system kształcenia nauczycieli nie sprzyja osiąganiu przez nich doskonałości w zawodzie. Zaś pragmatyka służbowa bynajmniej mistrzostwa w wykonywaniu tego zawodu nie premiuje. Wystarczy przyjrzeć się dokładniej funkcjonowaniu stosowanego od kilku lat systemu awansów. Lansuje on nauczyciela – gorliwego formalistę i skrupulatnego służbistę, ale bynajmniej nie mistrza w swoim zawodzie. Zajmijmy się nieco dokładniej mistrzostwem, jego istotą i rolą w życiu indywidualnym i zbiorowym.

W artykule przeczytamy m.in. o mistrzostwie w zawodzie nauczyciela, jego istocie i roli w życiu indywidualnym i zbiorowym, o uczeniu się na wzorach jako sposobie opanowania umiejętności oraz o kształceniu nauczycieli w przeszłości i zmianach w tym zakresie wynikających z akademizacji ich kształcenia.