Konsekwencje zamiast kar – o co chodzi?

Anna Jankowska   Grudzień 2017

Ten plik można pobrać bezpłatnie.

Więcej z tego numeru

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

"(...) Kara jest z założenia sprawieniem dziecku przykrości po to, by w przyszłości nie zachowywało się w niepożądany przez dorosłego sposób. Zazwyczaj ma niewiele wspólnego z wyjaśnianiem i pokazywaniem konsekwencji, jakie niesie zachowanie dziecka, bo zwyczajnie – oderwana jest od konkretnej sytuacji. Tym samym dziecko nie ma szansy jej zrozumieć. Wie tylko, że kara jest przykrością. Jak to wygląda? Łatwo sobie wyobrazić dziecko bawiące się nadmuchiwaną piłką. Kiedy podczas beztroskiej zabawy piłka pęka, rodzic może się zdenerwować i zastosować karę. Jaki jest powód kary? Rodzic chce, żeby dziecko na przyszłość uważało i nie rzucało piłki na ostre kamienie. Oczywiście piłka kosztuje, więc kolejnym powodem do ukarania jest marnowanie pieniędzy. Innym może być nieuwaga itd. Tak wyglądają argumenty dorosłych. (...)"