Komar Makary to dawny komandor (moja przygoda z metodą 101 kroków)

Małgorzata Formella   Styczeń 2012

Pobierz

Więcej z tego numeru

Styczeń 2012

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

(…) Nauka czytania, sprawne posługiwanie się tekstem pisanym, jest umiejętnością, która decyduje o tym, czy dziecko będzie miało szanse na rozwinięcie swoich zainteresowań i czy będzie potrafiło odnaleźć odpowiedzi na nurtujące je pytania. Dzieci przekraczając próg przedszkola czy szkoły, mają bardzo różną gotowość do nauki czytania, ale każde ma potrzebę samodzielnego odkrywania tajemnicy, jaką skrywa w sobie bajka, wiersz, opowiadanie, zagadka, rebus czy też inna forma twórczości literackiej. Dlatego też niezwykle ważne jest, by rozpoczynając naukę czytania, wykorzystać najbardziej skuteczne metody i środki dydaktyczne. Odpowiedni ich dobór pomoże dziecku w możliwie szybkim czasie rozwinąć umiejętność czytania i spowoduje, że okres przechodzenia od etapu poznania kształtu graficznego liter do łączenia ich w wyrazy i zdania nastąpi płynnie, zgodnie z optymalnymi możliwościami dziecka. Wspomniane wyżej wyznaczniki zawiera metoda 101 kroków Danuty Chwastniewskiej. Każde zajęcie to kolejny krok w rozwijaniu umiejętności czytania.

Artykułowi towarzyszy scenariusz zajęć przeprowadzonych metodą 101 kroków.