Kiedy dziecko jest gotowe do szkoły?

Joanna Goc   Styczeń 2012

Pobierz

Więcej z działu

Gotowość szkolna

Więcej z tego numeru

Styczeń 2012

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Gotowość szkolna to równowaga między wymaganiami, jakie stawia przed dzieckiem szkoła, a jego potencjalnym rozwojem w aspekcie fizycznym, społecznym, umysłowym, emocjonalno-motywacyjnym i percepcyjno-motorycznym. To, czy dziecko będzie gotowe do podjęcia nauki w szkole, zależy więc od jego rozwoju w wielu obszarach.
Niezwykle ważne jest celowe wspieranie postępów dziecka w taki sposób, aby żaden z obszarów nie został zaniedbany czy pominięty, a proces rozwojowy przebiegał harmonijnie. Ma to zapewnić roczny obowiązek przygotowania do nauki w szkole realizowany w grupach przedszkolnych.

Materiał ten to cenne narzędzie pogłębienia wiedzy nauczycielskiej z zakresu przebiegu rozwoju fizycznego dziecka i aspektów jego dojrzałości szkolnej. Stanowi także gotowe narzędzie do przekazania rodzicom w ramach pedagogizacji – podkreślona w nim została bowiem ich rola w przygotowaniu dziecka do podjęcia nauki w szkole. Konkretne wskazówki dla rodziców zostały ujęte w formę listu od przyszłego wzorowego ucznia.