Kicia Kocia czyli jak pracować metodą Storyline

Agnieszka Czeglik   Czerwiec 2013

Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (3.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA.
Pomoce dydaktyczne 6
Pobierz pomoce dydaktyczne wykorzystane w tym scenariuszu. Pliki umieszczone są do osobnego pobrania

Więcej z tego numeru

Czerwiec 2013

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Artykułowi towarzyszą gotowe pomoce dydaktyczne:
  • podkład do piosenki „Grupowa powitanka” – znajdziesz go TU;
  • podkład do piosenki „Burza” – do pobrania TU;
  • nuty do piosenek - TU;
  • ilustracje do zajęć (m.in. związane z zagadnieniem ruchu drogowego, przedstawiające zwierzęta i owady „informujące” swoim zachowaniem o nadchodzącej burzy oraz elementy mapy pogody) – TU, TU oraz TU.
  • plakaty, które zostały dołączone do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA, przedstawiające jak się zachować, gdy burza zastanie nas na zewnątrz i czego nie wolno robić, gdy burza zastanie nas w domu – TU i TU możesz je zobaczyć;
  • plakat przedstawiające różne rodzaje zbóż, który został dołączony do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA – zobaczysz go TU.
Metoda Storyline zwana jest inaczej metodą opowieści wychowawczej, metodą tematu lub szkocką – ponieważ została opracowana ponad 20 lat temu w Szkocji przez Steve’a Bella. Z treści artykułu dowiemy się m.in. na czym polega metoda Storyline i dla kogo jest przeznaczona. Znajdziemy tu także scenariusz zajęć przeprowadzonych metodą Storyline na podstawie opowiadania „Kicia Kocia”, z podziałem na pięć epizodów (pięć dni pracy).
Przykładowa propozycja ze scenariusza: Epizod 5 (piątek) - Burza nadal trwała, ale nam się udało dobiec do piekarni. Tu jest przytulnie i ciepło. Pani ekspedientka proponuje świeże bułki, są takie pyszne! Siedzimy, zajadamy pachnące, jeszcze ciepłe bułeczki, gawędzimy sobie, a pioruny podziwiamy zza okna! Czujemy się bezpieczni. Jak dobrze, że jesteśmy wszyscy razem! Przykładowe pytania kluczowe: - Czy wiecie, co to jest piekarnia? - Czy wiecie, jak powstają chleb, bułki, ciastka? - Kim jest przyjaciel? Przykładowe aktywności: Z czego bułki, z czego chleb? Wizyta w zaprzyjaźnionej z przedszkolem piekarni, obserwowanie, jak powstaje pieczywo, degustacja bułek. Jeśli nie mamy w okolicy zaprzyjaźnionej piekarni, to dzieci mogą odwiedzić przedszkolną kuchnię i tam oglądnąć rodzaje zbóż (pszenica, żyto, rzepak) oraz dowiedzieć się, co się z nich robi, a także wspólnie wypiekać chleb.