Jedziemy na wakacje, bo już zakwitły… - zabawy dla przedszkolaków

Beata Bielska   Magazyn specjalny 2013

Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (6.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA.
Pomoce dydaktyczne 3
Pobierz pomoce dydaktyczne wykorzystane w tym scenariuszu. Pliki umieszczone są do osobnego pobrania

Więcej z tego numeru

Magazyn specjalny 2013

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Artykułowi towarzyszą gotowe pomoce dydaktyczne:
  • ilustracje i fotografie do wykorzystania podczas zabaw (m.in. fotografie owadów) – znajdziesz je TU oraz TU;
  • karty pracy do ćwiczeń – TU.
A wakacyjne przygody możesz powspominać razem z dziećmi wykorzystując także plakaty, które zostały dołączone do miesięcznika – zobacz je i zamów TU oraz TU!

W artykule tym – oprócz gotowych propozycji zajęć i zabaw – znajdziemy także cenne wskazówki metodyczne dotyczące pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym.
Jego główną część stanowi jednak opis:
  • licznych zabaw ruchowych i ćwiczeń gimnastycznych „na wesoło”, opartych o założenia kinezjologii edukacyjnej;
  • zabaw muzycznych;
  • zabaw przyrodniczych.
Znajdziemy tu także scenariusze zajęć „Idziemy w stronę słońca” oraz „Letnia ulewa”.
Wakacje to czas relaksu i zabawy, ale także okazja do przyswajania nowych doświadczeń przed pierwszym dźwiękiem szkolnego dzwonka. Należy więc stwarzać jak najwięcej sytuacji sprzyjających wykorzystaniu letniej aury do organizacji gier tak bliskich dzieciom w wieku przedszkolnym. (…) Naturalna potrzeba ruchu i poznania u przedszkolaka kształtuje jego rozwój społeczno- emocjonalny i poznawczy. A uczenie się w tym okresie przebiega samorzutnie, przez naśladowanie. Odpowiedni dobór zabaw działa więc stymulująco na aktywność pięcio- i sześciolatka. Uczestnik zabawy poszukuje, eksploruje otaczające środowisko oraz odkrywa swoje, czasami niezwykłe, możliwości. Zdobywa w ten sposób doświadczenia oraz poznaje wiele nowych zjawisk, nie zwracając uwagi na przeciwności czy niewygodę. Spontaniczna zabawa, szczególnie na świeżym powietrzu, wzbogaca wyobraźnię, co ma pozytywny wpływ na przystosowanie się do szkoły oraz na samopoczucie i zdrowie przedszkolaka. Zajęcia te dają także możliwość zaobserwowania zainteresowań oraz poziomu rozwoju dziecka. Właśnie w okresie przedszkolnym warto stworzyć wychowankom jak najwięcej okazji do podejmowania kontaktu z naturą.