Integracja w przedszkolu

Anna Florek   Listopad 2018

Ten plik można pobrać bezpłatnie.

Więcej z tego numeru

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

"Przedszkola integracyjne działają w Polsce od początku lat dziewięćdziesiątych. Tworzeniu pierwszych takich placówek towarzyszyły ogromny entuzjazm oraz nadzieje nauczycieli i rodziców na nową, lepszą edukację. W Ustawie o systemie oświaty z 1991 roku zostały opisane zasady tworzenia przedszkoli integracyjnych, które obowiązują do dziś. Wzbogacono je o możliwość zatrudnienia indywidualnego asystenta, ale jednocześnie zmniejszony został zakres wsparcia specjalistycznego. W ostatnich latach w przedszkolach i szkołach realizowana jest również edukacja włączająca. Choć te modele są inne, codzienne wyzwania związane z zapewnieniem wszystkim dzieciom właściwej opieki i edukacji są podobne. W niniejszym artykule zwrócę uwagę na te aspekty funkcjonowania przedszkola integracyjnego, które ważą o jakości integracji i włączania. (...)"