Inny nie znaczy gorszy (Program Edukacyjny Wartości Życia)

Izabella Grabowska   Maj 2012

Fragment artykułu: „Ciociu, nie chcą się ze mną bawić, bo jestem gruba” – takie oraz wiele innych, podobnych skarg słyszę coraz częściej w swojej pracy nauczyciela przedszkola. Bardzo długo zastanawiałam się, w jaki sposób wytłumaczyć dzieciom, że różnimy się między ... więcej
Pobierz

Więcej z tego numeru

Maj 2012

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Fragment artykułu:
„Ciociu, nie chcą się ze mną bawić, bo jestem gruba” – takie oraz wiele innych, podobnych skarg słyszę coraz częściej w swojej pracy nauczyciela przedszkola. Bardzo długo zastanawiałam się, w jaki sposób wytłumaczyć dzieciom, że różnimy się między sobą i każdy z nas jest inny.
Przeglądając fachową literaturę, specjalistyczne czasopisma oraz materiały zamieszczane na znanych portalach internetowych poświeconych edukacji i wychowaniu małego dziecka, zrozumiałam, że szukam czegoś, co tak naprawdę już mam i co jest mi bardzo bliskie. Sięgnęłam po międzynarodowy program edukacyjny „Wartości Życia”, którego główne założenia to właśnie pomoc dzieciom w uświadomieniu istnienia podstawowych wartości, takich jak: tolerancja, szacunek, miłość, pokój, odpowiedzialność, szczęście, współdziałanie, uczciwość, pokora, prostota, jedność oraz wolność.
Bez chwili zastanowienia odszukałam moduł „Tolerancja” i zabrałam się do pracy. Następnego dnia zorganizowałam zajęcia poświęcone zagadnieniu tolerancji, czyli różnorodności, inności.

Artykułowi towarzyszy:

• scenariusz zajęć dla dzieci 5- i 6-letnich „Tolerancja – inny nie znaczy gorszy”.

Objętość artykułu: 3 strony.