Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty
Typ: pdf
Wielkość: 988.17 kb
Stron: 4
Id: 49

Im wcześniej, tym lepiej? (Comenius w przedszkolu)

Julia Płachecka   Październik 2010

Podtytuł: Jak znaleźć przedszkola do współpracy w ramach europejskiego programu Comenius. Przedszkolom jest trudniej – tak dyrektorzy i nauczyciele przedszkolni tłumaczą swoje nikłe zainteresowanie uczestnictwem w ukierunkowanym na europejską współpracę w edukacji programie C... więcej
Pobierz Ten plik można pobrać za pomocą SMS (2.46 PLN brutto) lub za pomocą pobrań.

Zobacz również

programwolontariatUnia Europejskaedukacja międzykulturowa

Więcej w podobnej tematyce znajdziesz klikając w jeden z tagów
lub skorzystaj z wyszukiwarki

Więcej z działu

Edukacja regionalna i międzykulturowa

Więcej z tego numeru

Październik 2010

Podtytuł: Jak znaleźć przedszkola do współpracy w ramach europejskiego programu Comenius.


Przedszkolom jest trudniej – tak dyrektorzy i nauczyciele przedszkolni tłumaczą swoje nikłe zainteresowanie uczestnictwem w ukierunkowanym na europejską współpracę w edukacji programie Comenius. Kiedy jako pracownicy Narodowej Agencji tego programu, prosimy o wyjaśnienie, na czym polegają ich trudności, nauczyciele mówią o niewystarczającej znajomości języków obcych, o dzieciach za małych na podróżowanie po Europie i o tym, że ważniejsze od współpracy międzynarodowej są dla nich działania lokalne.
W przedszkolach jest mniejsza presja rodziców, którzy w szkołach stanowią swego rodzaju „grupę nacisku”, domagającą się udziału placówki w wymianach międzynarodowych i projektach europejskich.
Działania, o których dofinansowanie można ubiegać się w ramach programu Comenius, to kursy, staże, praktyki nauczycielskie za granicą, projekty oparte na współpracy władz oświatowych, organizacji pozarządowych i szkół lub przedszkoli z dwóch krajów europejskich, to także projekty partnerskie realizowane wspólnie przez co najmniej trzy szkoły, przedszkola lub inne placówki edukacyjne. To właśnie do udziału w wymienionych jako ostatnie, Wielostronnych Partnerskich Projektach Szkół, chcielibyśmy szczególnie zachęcić polskie przedszkola.