Globalne rozpoznawanie wyrazów – czytanie prawopółkulowe (symultaniczno-sekwencyjna metoda nauki czytania)

Jagoda Cieszyńska-Rożek    Listopad 2010

Etap przygotowawczy w symultaniczno-sekwencyjnej® nauce czytania ma na celu wzbudzenie zainteresowania dziecka pismem, stymulowanie myślenia symbolicznego i rozumowania przez analogię. Niezwykle cenne jest także ćwiczenie pamięci oraz koncentracji, z którą coraz więcej dzieci ma duże prob... więcej
Pobierz

Więcej z tego numeru

Listopad 2010

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Etap przygotowawczy w symultaniczno-sekwencyjnej® nauce czytania ma na celu wzbudzenie zainteresowania dziecka pismem, stymulowanie myślenia symbolicznego i rozumowania przez analogię. Niezwykle cenne jest także ćwiczenie pamięci oraz koncentracji, z którą coraz więcej dzieci ma duże problemy.
Przygotowanie percepcji przedszkolaka do nauki czytania obejmuje opanowanie trzech umiejętności, za które odpowiada prawa półkula mózgu: rozpoznawania samogłosek, rozpoznawania wyrażeń dźwiękonaśladowczych oraz globalnego rozpoznawania wyrazów.

W artykule przeczytamy o roli globalnego rozpoznawania wyrazów w przygotowaniu do nauki czytania oraz o etapach nauki globalnego rozpoznawania wyrazów. Zapoznamy się także z przykładami ćwiczeń percepcji wzrokowej, pamięci i koncentracji.