Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Gdy nadejdzie czas – czyli o samodzielności

Agata Wawer    Kwiecień 2011

O czym marzą rodzice, myśląc o przyszłości swojego dziecka? Pragną, aby wyrosło na człowieka niezależnego, zaradnego, odpowiedzialnego za podejmowane działania, realizującego swoje cele pomimo pojawiających się przeszkód. Oczekują, że młody człowiek będzie znał własne możliwości, miał adekwat... więcej
Pobierz Ten plik można pobrać za pomocą SMS (2.46 PLN brutto) lub za pomocą pobrań.

Zobacz również

samodzielnośćrozwój dzieckarodzina

Więcej z działu

Czynności samoobsługowe, nawyki higieniczne i kulturalne

Więcej z tego numeru

Kwiecień 2011

O czym marzą rodzice, myśląc o przyszłości swojego dziecka? Pragną, aby wyrosło na człowieka niezależnego, zaradnego, odpowiedzialnego za podejmowane działania, realizującego swoje cele pomimo pojawiających się przeszkód. Oczekują, że młody człowiek będzie znał własne możliwości, miał adekwatną do nich samoocenę oraz posiadał umiejętność przewidywania własnych sukcesów i porażek.
Od czego zależy, czy obecny przedszkolak – wpierw jako uczeń, a potem dorosły człowiek – spełni marzenia rodziców? Dobry start w dorosłe życie zależy wyłącznie od ludzi, którzy zajmują się wychowaniem dziecka na różnych etapach jego rozwoju.


Autorka w dalszej części artykułu pisze m.in. o rodzinie jako o pierwszej „szkole edukacji usamodzielniającej”. Przedstawia przedszkole jako kolejny ważny krok na drodze do samodzielności dziecka oraz opisuje umiejętności, które w zakresie samodzielności dziecko powinno opanować, zanim pójdzie do szkoły. Dodatek do artykułu stanowi bajka o dwóch myszkach, która jest pomocna przy nauce wiązania sznurowadeł.