Przedszkole Niepubliczne "Słoneczko" w Toruniu

Iwona Kubisz

Barbara Bochat

Katarzyna Żuralska

Przedszkolaki z prywatnego przedszkola „Słoneczko” w Torunia wraz z nauczycielami wzięły udział w międzynarodowym projekcie "Piękna nasza Polska cała". Zrealizowaliśmy 16 zadań (1,2,3,4,5,6,7,9,10,11,12,13,14,15,18,19,20). Realizację projektu zaczęliśmy od wprowadzenia dzieciom symboli narodowych tkj. Flaga i godło Polski oraz osłuchania Hymnu Polskiego i jego nauki. Przybliżając dzieciom nasza narodową tożsamość  nauczyłyśmy dzieci wierszy między innymi „Katechizm polskiego dziecka”. Pieśni  patriotycznej „My pierwsza brygada”. Dzieci nauczyły się tańca ludowego jakim jest krakowiak. Wszystko to czego się dzieci uczyły wykorzystaliśmy potem w organizacji apelu przygotowanego z okazji  11 listopada. W związku z realizacją zadań projektu wysłaliśmy kartki do bohatera oraz do pani Ludmiły.  W naszym przedszkolu zorganizowaliśmy kącik „Piękna nasza Polska cała, zawody sportowe pt. „Biało- Czerwoni”, konkurs plastyczny „Moja mała Ojczyzna”, „Dzień mody patriotycznej” oraz wycieczkę „Szlakiem historii” pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Prezentację multimedialną „Na skrzydłach historii ”i wykorzystaliśmy w czasie zajęć otwartych dla rodziców . Zorganizowałyśmy „Andrzejki” na, których zapoznaliśmy dzieci z różnymi zabawami ludowymi. Ostatnie zadanie jakie zostało zrealizowane to wypiekanie pierniczków z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia według przepisu babci jednego z przedszkolaków. Udział w projekcie przyczynił się do głębszego zakorzenienia wartości takich jak patriotyzm , miłość i przywiązanie do ojczyzny oraz do naszych symboli narodowych nie tylko w przedszkolakach ale także dorosłych wspierających nasze przedsięwzięcie.

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Iwona Popławska

do Iwona Popławska