Zobacz zawartość numeru 7-8/2019 z materiałami na różne okazje… zobacz

Społeczność BLIŻEJ PRZEDSZKOLA

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Przedszkole nr 181 w Poznaniu - sprawozdanie


Film dodał(a) Jolanta Glabus 7 miesięcy temu, wyświetleń 207


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Projekt „Piękna nasza Polska cała” został zrealizowany w Przedszkolu nr 181 w Poznaniu okresie X – XII 2018 r. Włączyły się do niego wszystkie nauczycielki z 8 grup (16 osób) angażując do udziału 195 dzieci, ich rodziców i innych członków rodzin.

Rok 2018 był dla Polski wyjątkowy. Obchodziliśmy 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Realizacja projektu pozwoliła kształtować u dzieci prawdziwe postawy patriotyczne. Z dumą patrzyliśmy jak przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem śpiewały „Mazurka Dąbrowskiego” i piosenki patriotyczne. To piękne słyszeć z ust małych dzieci „Kochamy Polskę z całych sił, chcemy byś także kochał ją i ty ...”.  

W Przedszkolu nr 181 w Poznaniu zrealizowano łącznie 19 zadań :

ZADANIE 1 - Nauka, osłuchanie się i zaśpiewanie Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego

Wszystkie dzieci z naszego przedszkola nauczyły się Hymnu Polski - Mazurka Dąbrowskiego. Przed nauką hymnu przedszkolaki obejrzały film animowany pt.„Polak mały” oraz uczestniczyły w prezentacji multimedialnej pt. „Polskie symbole narodowe”. 9 listopada wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej” pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Punktualnie o godz.11.11 wszystkie dzieci śpiewały 4 zwrotki hymnu. „Mazurek Dąbrowskiego” był także wykonywany wielokrotnie np. w czasie koncertu i apelu oraz zajęć otwartych, gdzie dzieci śpiewały go razem ze swoimi rodzicami.

ZADANIE 2 - Przeprowadzenie zajęcia otwartego dla rodziców .

W czterech grupach przeprowadzono zajęcia otwarte dla rodziców o tematyce patriotycznej  :

- „Polak mały” w grupie 6 - latków

- „Jesteśmy Polką i Polakiem” w grupie 4 - 5 latków

- „Poznań jesienią” – w grupie 3 latków

- „Mali patrioci” w grupie 4-latków.

Podczas zajęć przedszkolaki prezentowały piosenki patriotyczne, wiersze oraz wspólnie z rodzicami śpiewały hymn. Odbyły się także warsztaty plastyczne – dzieci razem z rodzicami wykonywały np. kokardy narodowe.

ZADANIE 3 - Apel lub inscenizacja z okazji 11 listopada

1. Nauczycielki z przedszkola przygotowały inscenizację patriotyczną pt. „Tu jest nasz kraj” w oparciu o książkę Elizy Piotrowskiej pt. „Legenda o założeniu Poznania”. Nauczycielki wcieliły się w role Lecha, Czecha i Rusa. Inscenizacja została zaprezentowana wszystkim przedszkolakom i uczniom kl.1.

2. Najstarsze dzieci 5 i 6 letnie z trzech grup uczestniczyły w Apelu z okazji Święta Niepodległości zorganizowanym w Szkole Podstawowej nr 12 w Poznaniu. Przedszkolaki były odświętnie ubrane w barwy biało-czerwone i wspólne z uczniami śpiewały piosenki patriotyczne i hymn.

ZADANIE 4 - Nauka piosenki Rodzinny Kraj lub dowolnej piosenki o tematyce patriotycznej

1. Zorganizowaliśmy w przedszkolu Koncert Patriotyczny. Dzieci z 8 grup zaprezentowały różne piosenki : „Moje miasto”, „Tu mieszkam”, „Polska biało – czerwoni”, „Jest wiele pięknych miejsc”, „Cieszymy się, Polsko”, „Rodzinny kraj”, „Jesteśmy Polką i Polakiem”.

2. Dzieci z dwóch grup prezentowały piosenki patriotyczne podczas koncertu pt. „Biało-czerwone nuty”, który odbył się w osiedlowym Domu Kultury Bajka. Usłyszeliśmy piosenki "Serce dla Polski" i "Piosenka młodego patrioty". W koncercie uczestniczyły przedszkolaki z 3 przedszkoli.

ZADANIE 5 - Nauka tańca ludowego

Dzieci nauczyły się kilku tańców ludowych np. „Krakowiaka” i „Poszło dziewczę po ziele”.

ZADANIE 6 - Nauka wiersza o tematyce patriotycznej

Wszystkie dzieci nauczyły się wiersza pt. „Katechizm polskiego dziecka” W. Bełzy, a dzieci z kilku grup wiersza „Flaga” Cz. Janczarskiego i „Znak” M.Łaszczuka. Dzieci recytowały wiersze podczas Koncertu Patriotycznego i zajęć otwartych z rodzicami. Przedszkolaki z najstarszych grup uczestniczyły w Apelu zorganizowanym w szkole i recytowały razem z uczniami wiersz „Katechizm Polskiego dziecka”.

ZADANIE 7  - Zorganizowanie Kącika „Piękna nasza Polska cała”

W naszym przedszkolu zorganizowaliśmy dwa kąciki pt. „Piękna nasza Polska cała” o tematyce patriotycznej. Zostały one umieszczony w holu przedszkola (w dwóch budynkach). Dzieci i rodzice chętne zatrzymywali się w tych miejscach. Była to świetna okazja do oglądania ilustracji przedstawiających symbole narodowe, przypomnienia sobie słów hymnu itp. Dzieci mogły pochwalić się rodzicom swoją wiedzą. Dodatkowo w salach przygotowano gazetki tematyczne, a przed Świętem Niepodległości na oknach pojawiły się piękne biało-czerwone dekoracje.

ZADANIE 8  - Praca plastyczna grupowa „Strój ludowy naszego regionu”

Dzieci z dwóch grup wykonały grupową pracę plastyczną pt. „Wielkopolski strój ludowy”. Przedszkolaki miały okazję wspólnie wycinać, przyklejać i rysować.

ZADANIE 9 - Zabawa ludowa

Dzieci ze wszystkich grup wiekowych poznały różne zabawy ludowe : „Moja Julianka”, „Ojciec Wirgiliusz”, „Mało nas”, „Jawor”, „Nitko, niteczko”, „Gąski do domu”, „Ciuciubabka”.

ZADANIE 10 - „Według przepisu Babci lub Dziadka”

Dzieci w kilku grupach przygotowywały potrawy regionalne pochodzące z poznańskiej kuchni wg przepisu babci i dziadka np. gzik z pyrami, czyli ziemniaki z serem. Przedszkolaki robiły także rogale, które w Poznaniu tradycyjnie spożywa się 11 listopada (rogale świętomarcińskie) oraz kisiły ogórki. Dzieci miały okazję spróbować wszystkich potraw.

ZADANIE 11 - „Na skrzydłach historii”

Dzieci 5-6 letnie obejrzały prezentację multimedialną pt. „Poznań – moje miasto” w której znalazły się ciekawostki, informacje o zabytkach i historii.

ZADANIE 12 - „Piękna nasza Polska cała” - wysłanie pocztówki

Najmłodsze dzieci z przedszkola wysłały pocztówkę z Poznania do koordynatorki projektu p. Ludmiły Fabiszewskiej.

ZADANIE 14 - Konkurs Plastyczny dla dzieci z rodzicami pt. „Moja mała Ojczyzna”

1. W listopadzie 2018 r. ogłosiliśmy Rodzinny Konkurs Plastyczny pt. „Moja mała Ojczyzna”. Dzieci wspólnie z rodzicami wykonały piękne prace, które zostały zaprezentowane w głównym holu placówki. Przedstawiały np. nasze symbole narodowe – flagę i godło. W wyniku głosowania w którym uczestniczyły dzieci i ich rodziny wybraliśmy zwycięskie i wyróżnione prace. Wszyscy otrzymali dyplomy i nagrody – książki o tematyce patriotycznej.

2. W listopadzie wspólnie z Osiedlowym Domem Kultury „Wiktoria” nasze przedszkole przygotowało także konkurs plastyczny skierowany dla grup 5-6-latków. Na konkurs „Moja mała Ojczyzna” wpłynęły prace grupowe z dwóch sąsiednich przedszkoli. Wystawa prac została zorganizowana w Domu Kultury, a wyboru zwycięskich prac dokonał zaproszony artysta plastyk. Dzieci z naszego przedszkola zdobyły I i II miejsce oraz wyróżnienie.

ZADANIE 15 - „Dzień Mody Patriotycznej”

W grupie dzieci 3-4-letnich zorganizowaliśmy „Dzień Mody Patriotycznej”. Zaprosiliśmy do wspólnej zabawy rodziców. Wszyscy zaprezentowali ciekawe stroje w kolorach biało-czerwonych.

ZADANIE 16 - „Drzewo Pamięci”

Przed wejściem do przedszkola wspólnie z przedszkolakami zasadziliśmy krzew bzu jako symbol życia i wolności.

ZADANIE 17  - Konkurs Fotograficzny pt. „To wszystko Polska”

Zaprosiliśmy dzieci i rodziców do Konkursu Fotograficznego pt. „To wszystko Polska”. Otrzymaliśmy zdjęcia pokazujące piękno naszego kraju. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i niespodzianki.

ZADANIE 18 - „Szlakiem historii”

Zorganizowaliśmy kilka wycieczek, których celem było poznanie np. zabytków kultury regionalnej, dorobku historycznego i tradycji. Szczególnie ważna okazała się wycieczka na poznańską Cytadelę, podczas której przedszkolaki zwiedziły Muzeum Uzbrojenia na wystawie plenerowej. Poznając swoje miasto dzieci odwiedziły także poznańskie lotnisko Ławica i Uniwersytet im.A.Mickiewicza.

ZADANIE 19 - Turniej wiedzy patriotycznej pt. „Kocham cię, Polsko”

W grupie dzieci 3-4-letnich zorganizowano rodzinny Turniej wiedzy patriotycznej pt. „Kocham cię, Polsko”. Podczas zajęć otwartych w zabawie uczestniczyli rodzice i dzieci.

ZADANIE 20 - Zawody sportowe pt. „Biało-czerwoni”

Zorganizowaliśmy zawody sportowe pt. „Biało – czerwoni” , które odbyły się w szkolnej sali gimnastycznej. W organizacji zawodów pomagali nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Poznaniu. Przedszkolaki sprawnie pokonywały różne tory przeszkód oraz bawiły się wspólnie z uczniami.

ZADANIA DODATKOWE :

  • Zaprosiliśmy do przedszkola historyka, który opowiedział dzieciom o historii Poznania i Powstaniu Wielkopolskim.

  • Zasadziliśmy biało-czerwone tulipany otrzymane z poznańskiego Urzędu Marszałkowskiego, wyhodowane i nazwane na cześć dowódców Powstania Wielkopolskiego gen. S.Taczaka i gen. J. Dowbora – Muśnickiego.

  • Uczestniczyliśmy w konkursie plastycznym związanych ze Świętem Niepodległości organizowanym w Osiedlowym Domu Kultury „Wiktoria”.

  • Dla wszystkich dzieci zorganizowaliśmy prezentację multimedialną pt. Polskie symbole narodowe.

  • Dzieci z dwóch grup uczestniczyły w warsztatach plastycznych zorganizowanych w osiedlowym Domu Kultury z okazji obchodzonej w Poznaniu 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Podczas spotkania wykonywaliśmy ilustracje upamiętniające bohaterów Powstania.

  • Uczestniczyliśmy też w „Marszu dla Niepodległej” zorganizowanym na osiedlu na którym znajduje się przedszkole. 9 listopada przedszkolaki, uczniowie, nauczyciele, rodzice wspólnie maszerowali z flagami i chorągiewkami, śpiewając patriotyczne piosenki.

Realizację wszystkich zadań na bieżąco przedstawialiśmy na przedszkolnej stronie internetowej www.przedszkole181.pl facebooku i youtube (ponad 157 tys. subskrypcji).https://www.youtube.com/user/przedszkole181

Komentarze
Wyślij wiadomość do Jolanta Glabus