Emocjonalny bystrzak (rozwój empatii u dziecka przedszkolnego)

Agnieszka Pasternak    Luty 2012

Pobierz

Więcej z działu

Umiejętności społeczne

Więcej z tego numeru

Luty 2012

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Rozwój dziecka dokonuje się w dużym stopniu poprzez interakcje społeczne. Zachowania innych osób wobec dziecka i zachowanie dziecka wobec innych wpływają na rozwój osobowości, poznania, a także emocji i zachowania społecznego. Istotnym czynnikiem warunkującym prawidłowość rozwoju społecznego jest empatia.
Empatia to inaczej współodczuwanie, czyli umiejętność przeżywania takich uczuć, jakich doświadcza druga osoba, zdolność wczuwania się w stan emocjonalny drugiej osoby. Empatia wyrasta ze świadomości własnych uczuć – im bardziej człowiek jest świadomy swoich emocji, tym łatwiej rozpoznaje uczucia innej osoby. Empatię można i warto u dziecka kształtować.

Z treści artykułu dowiemy się m.in. dlaczego empatia jest tak bardzo istotna i w jakim momencie rozwoju dziecka empatia ma swoje korzenie oraz jak wychować dziecko służące pomocą innym, czyli dziecko cechujące się rozwiniętą empatią.