Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty
Typ: pdf
Wielkość: 1263.66 kb
Stron: 3
Id: 1347

Dziecko nieśmiałe w przedszkolu i w domu

Bożena Wilczewska   Magazyn specjalny 2011

Zapewne każdy nauczyciel wychowania przedszkolnego w trakcie swojej pracy zetknął się z dziećmi, które mimo dobrych potencjalnych możliwości często unikają nawet łatwych zadań, boją się nowych sytuacji, wycofują się z zabaw z rówieśnikami, są bierne i płaczliwe. Nieśmiałość jest zjawis... więcej
Pobierz Ten plik można pobrać za pomocą SMS (2.46 PLN brutto) lub za pomocą pobrań.

Zobacz również

lęki dziecięcenieśmiałośćrodzicerozwój dzieckarozwój społeczny

Więcej w podobnej tematyce znajdziesz klikając w jeden z tagów
lub skorzystaj z wyszukiwarki

Więcej z działu

O dziecięcych problemach

Więcej z tego numeru

Magazyn specjalny 2011

Zapewne każdy nauczyciel wychowania przedszkolnego w trakcie swojej pracy zetknął się z dziećmi, które mimo dobrych potencjalnych możliwości często unikają nawet łatwych zadań, boją się nowych sytuacji, wycofują się z zabaw z rówieśnikami, są bierne i płaczliwe. Nieśmiałość jest zjawiskiem powszechnym i pojawia się w każdej grupie wiekowej. Nieśmiałe przedszkolaki potrzebują szczególnego wsparcia ze strony otoczenia przede wszystkim z dwóch powodów:

  • w odróżnieniu od dzieci starszych i osób dorosłych nie zdążyły się jeszcze nauczyć, jak można radzić sobie ze swoimi trudnościami, są więc szczególnie podatne na „zranienia”;
  • od tych najwcześniejszych doświadczeń zależy dalszy rozwój, zwłaszcza społeczny, małego człowieka – niewłaściwe reakcje osób dorosłych i rówieśników na przejawy nieśmiałości mogą nasilić problemy dziecka i przyczynić się do powstawania poważniejszych zaburzeń.


W artykule omówiono, skąd się bierze nieśmiałość i jaki jest jej wpływ na rozwój dziecka. To doskonałe kompendium wiedzy o tym, jak pomóc nieśmiałemu dziecku.