Zobacz zawartość numeru 7-8/2019 z materiałami na różne okazje… zobacz
Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Dziecko nieśmiałe w przedszkolu i w domu

Bożena Wilczewska  
Magazyn specjalny 2011

Zapewne każdy nauczyciel wychowania przedszkolnego w trakcie swojej pracy zetknął się z dziećmi, które mimo dobrych potencjalnych możliwości często unikają nawet łatwych zadań, boją się nowych sytuacji, wycofują się z zabaw z rówieśnikami, są bierne i płaczliwe. Nieśmiałość jest zjawis... więcej
Pobierz plik

Ten plik można pobrać za pomocą SMS (2.46 PLN brutto) lub wpisując kod do pobierania.

Jak pobierać?
Informacje o pliku
Typ pliku: pdf
Wielkość pliku: 1263.66 kb
Stron: 3
Id: 1347

Zobacz również

lęki dziecięce
nieśmiałość
rodzice
rozwój dziecka
rozwój społeczny

Więcej w podobnej tematyce znajdziesz klikając w jeden z tagów:
lęki dziecięce
nieśmiałość
rodzice
rozwój dziecka
rozwój społeczny


lub skorzystaj z wyszukiwarki

Więcej z działu

O dziecięcych problemach

Więcej z tego numeru

Magazyn specjalny 2011

Zapewne każdy nauczyciel wychowania przedszkolnego w trakcie swojej pracy zetknął się z dziećmi, które mimo dobrych potencjalnych możliwości często unikają nawet łatwych zadań, boją się nowych sytuacji, wycofują się z zabaw z rówieśnikami, są bierne i płaczliwe. Nieśmiałość jest zjawiskiem powszechnym i pojawia się w każdej grupie wiekowej. Nieśmiałe przedszkolaki potrzebują szczególnego wsparcia ze strony otoczenia przede wszystkim z dwóch powodów:

  • w odróżnieniu od dzieci starszych i osób dorosłych nie zdążyły się jeszcze nauczyć, jak można radzić sobie ze swoimi trudnościami, są więc szczególnie podatne na „zranienia”;
  • od tych najwcześniejszych doświadczeń zależy dalszy rozwój, zwłaszcza społeczny, małego człowieka – niewłaściwe reakcje osób dorosłych i rówieśników na przejawy nieśmiałości mogą nasilić problemy dziecka i przyczynić się do powstawania poważniejszych zaburzeń.


W artykule omówiono, skąd się bierze nieśmiałość i jaki jest jej wpływ na rozwój dziecka. To doskonałe kompendium wiedzy o tym, jak pomóc nieśmiałemu dziecku.