Dziecięcy savoir-vivre, czyli jak nauczyć dziecko przepraszać? (scenariusz zajęć)

Dorota Kamińska   Magazyn specjalny 2012

Fragment artykułu: Powszechnie wiadomo, że zarówno dorośli, jak i dzieci nie lubią przyznawać się do popełnianych błędów ani używać magicznego słowa „przepraszam”. Często odbierają takie zachowanie jako okazywanie słabości. Wychowując dziecko, nie da się jednak uniknąć syt... więcej
Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (6.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA.

Więcej z tego numeru

Magazyn specjalny 2012

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Fragment artykułu:
Powszechnie wiadomo, że zarówno dorośli, jak i dzieci nie lubią przyznawać się do popełnianych błędów ani używać magicznego słowa „przepraszam”. Często odbierają takie zachowanie jako okazywanie słabości. Wychowując dziecko, nie da się jednak uniknąć sytuacji konfliktowych, takich jak np. kłótnia o ulubioną zabawkę czy miejsce do zabawy, w efekcie których przedszkolak powinien się zachować w sposób zgodny z regułami obowiązującymi w grupie, czy też ogólnie przyjętymi zasadami savoir-vivre. Nie możemy przy tym zapominać, że dorośli stanowią dla dzieci autorytet i wzór do naśladowania, gdyż drogą identyfikacji dziecko przejmuje od nas pewne schematy zachowania, a następnie stosuje podpatrzone rozwiązania w codziennym życiu. Dlatego ważne jest, abyśmy podczas zaistniałych nieporozumień lub konfliktów pomiędzy dziećmi potrafili wskazać im, w jaki sposób mogą konstruktywnie rozwiązywać trudne sytuacje. Kluczem do sukcesu mogą być aktywne słuchanie, umiejętne wyrażanie własnych emocji, empatia, dialog oraz rozumienie i poszanowanie różnorodności poglądów.
Warto skorzystać także z dostępnej literatury, odpowiednio dobranej do wieku naszych wychowanków oraz omawianych treści. Występujący w utworach literackich bohaterowie stanowią cenny wzór do naśladowania, wpływają pozytywnie na rozwój dziecka i kształtowanie jego osobowości.
(…) Pomocne w realizacji tego zadania może być również zastosowanie narzędzi myślowych TOC, przede wszystkim chmurki, która służy do rozwiązywania problemów i konfliktów. Dzięki swojej prostej, graficznej formie przenosi ona koncentrację z konkretnych żądań dziecka na jego potrzeby, umożliwiając mu dogłębną analizę i zrozumienie przyczyn zaistniałej sytuacji problemowej.

Artykułowi towarzyszy:

• scenariusz zajęć „Franklin uczy dzieci przepraszać”.

Objętość artykułu:
4 strony.