Dziecięce kolekcjonowanie jako inspiracja do twórczych działań w edukacji przedszkolnej

Barbara Zięba   Lipiec-sierpień 2019

Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (3.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA.
Otwórz w kiosku
Uzyskaj dostęp do tego pliku oraz do ponad 2000 innych scenariuszy i artykułów dostępnych w naszym kiosku.

Więcej z działu

Różne formy plastyczne

Więcej z tego numeru

Lipiec-sierpień 2019

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

(...) W mojej grupie jest wiele dzieci, które coś kolekcjonują. Są to przepiękne muszle z różnych stron świata, aniołki, wazoniki, dzwonki, samochodziki i wiele innych kolekcji związanych z ich zainteresowaniami. W ciągu roku organizujemy specjalne lekcje, na które wychowankowie przynoszą do przedszkola swoje skarby i o nich opowiadają. Mamy też wspólną pasję i olbrzymią kolekcję figurek ślimaków, zbieranych od wielu lat, która stanowi podstawę wielu różnych aktywności, w tym edukacyjnych. Ktoś mógłby spytać: Dlaczego właśnie kolekcja ślimaków? Otóż logo Polskiego Stowarzyszenia Montessori to właśnie ślimak, stąd pomysł na wykorzystanie go w naszych codziennych działaniach. W myśl przesłania pedagogicznego Marii Montessori "Pomóż mi samemu to zrobić", pomysły do zajęć z wykorzystaniem kolekcji (...) podsuwały same dzieci. Ja tylko obserwowałam je podczas spontanicznych, kreatywnych zabaw i różnorodnych działań (...)."