Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Działalność plastyczna małego dziecka

Maria Śmigla   Luty 2011

(…) Działalność plastyczna małego dziecka jest – podobnie jak zabawa – jego potrzebą rozwojową, jest obok mowy podstawową formą wypowiedzi i czynnikiem rozwoju myślenia twórczego. Kontakt ze sztuką, zarówno z pozycji odbiorcy, jak i twórcy, rozwija u dzieci ek... więcej
Pobierz Ten plik można pobrać za pomocą SMS (2.46 PLN brutto) lub za pomocą pobrań.

Zobacz również

plastykarozwój manualnyzima

Więcej z działu

Różne formy plastyczne

Więcej z tego numeru

Luty 2011

(…) Działalność plastyczna małego dziecka jest – podobnie jak zabawa – jego potrzebą rozwojową, jest obok mowy podstawową formą wypowiedzi i czynnikiem rozwoju myślenia twórczego. Kontakt ze sztuką, zarówno z pozycji odbiorcy, jak i twórcy, rozwija u dzieci ekspresję, zdolność do działania i osiągania celu, rozbudza ciekawość i wrażliwość. Żeby mogły się przejmować i wzruszać, opowiadać, utożsamiać z bohaterami, odkrywać, próbować, doświadczać i wyrażać siebie. Poprzez edukację plastyczną możemy pomóc dzieciom dostrzec powtarzalność, zmienność i ogromne bogactwo przyrody. Z nimi razem zachwycać się i zadziwiać. Bo z tego będą czerpać.


W artykule przeczytamy o znaczeniu działań plastycznych dla rozwoju dziecka, zapoznamy się ze stadiami rozwoju rysunku, dowiemy się, czym charakteryzuje się rysunek dziecka w wieku przedszkolnym oraz jak z przedszkolakami rozmawiać o sztuce. Artykuł uzupełnia pomysł wykonania pracy plastycznej o zimowej tematyce techniką kalkografu.