Dwanaście modułów – jedna praktyka (Moduł „Ruch ekspresyjny”)

Ida Winiarek   Kwiecień 2012

Fragment artykułu: Komunikacja niewerbalna rozpoczyna się już w chwili narodzin dziecka. Niemowlaki, zanim jeszcze zaczną mówić, zaczynają używać systemu sygnałów pozawerbalnych (mimika, ułożenie ciała, gesty, spojrzenie oraz przestrzeń osobista), które później będą ważn... więcej
Pobierz

Więcej z tego numeru

Kwiecień 2012

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Fragment artykułu:
Komunikacja niewerbalna rozpoczyna się już w chwili narodzin dziecka. Niemowlaki, zanim jeszcze zaczną mówić, zaczynają używać systemu sygnałów pozawerbalnych (mimika, ułożenie ciała, gesty, spojrzenie oraz przestrzeń osobista), które później będą ważne dla skutecznego komunikowania się w codziennym życiu. Język ciała i mimika twarzy odgrywają również dużą rolę w wyrażaniu emocji. Jest to jeden ze sposobów przekazywania innym ludziom ważnych informacji o sobie. Pewnych podstawowych emocji nie da się ukryć, nawet przy dużych staraniach. Są też emocje lub uczucia, których z kolei nie można wyrazić językiem ciała. Można oczywiście nauczyć się kontrolować sposób komunikacji niewerbalnej – drogą do tego jest świadomość, wiedza i zrozumienie samego siebie. Nauczenie się, jak „odczytywać” uczucia, nastroje i postawy innych osób oraz jak za pomocą własnego ciała w ekspresyjny sposób wyrażać siebie, jest podstawą rozwoju inteligencji emocjonalnej.
Prezentowany moduł daje małym dzieciom możliwość rozwijania inteligencji emocjonalnej oraz umiejętności komunikacji niewerbalnej za pomocą ruchu, wykonywania gestów i przybierania odpowiedniej postawy. Poprzez pracę z ciałem wspomagana jest też kreatywność dziecka – uczy się ono prezentować różne stany emocjonalne ludzi i zwierząt oraz odgrywać zaproponowane scenariusze na podstawie własnych wyobrażeń.

Opracowaniu teoretycznemu towarzyszy:
- gotowe narzędzie – scenariusze zajęć „Rozmowa z ptaszkiem”, „Jazda samochodem” oraz „Przerażone zwierzęta leśne i niebezpieczne wilki”.

Objętość artykułu: 4 strony.