Dlaczego lód jest zimny? (scenariusz zajęć dla 4-latków)

Natalia Łasocha   Grudzień 2013

Pobierz
Pomoce dydaktyczne 3
Pobierz pomoce dydaktyczne wykorzystane w tym scenariuszu. Pliki umieszczone są do osobnego pobrania

Więcej z tego numeru

Grudzień 2013

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Scenariuszowi towarzyszą gotowe pomoce dydaktyczne:
  • fotografie przedstawiające niebezpieczne sytuacje związane z lodem – do pobrania TU;
  • fotografie „ciepłych” i „zimnych” obiektówTU;
  • śnieżynkowe memoryTU.
Scenariusz zajęć, w którym uwzględniono następujące cele szczegółowe – dziecko:
  • stosuje określenia ciepłe/zimne;
  • wypowiada się na określony temat;
  • zachowuje bezpieczeństwo podczas zabawy ruchowej;
  • grupuje obrazki według wybranej cechy;
  • dopasowuje obrazki o tym samym kształcie;
  • stosuje się do zasad w zabawie;
  • skacze obunóż;
  • wie, jakie są niebezpieczeństwa wynikające z mroźnej pogody.
Przykładowe propozycje ze scenariusza: ● Znikający kawałek lodu. Zabawa zręcznościowa – dzieci siedzą w kole i podając sobie kawałek lodu, uważają, aby lód nie upadł. Kawałek lodu krąży w kole, dopóki się nie roztopi, a dzieci starają się tak sprawnie i szybko współpracować, aby lód wędrował jak najdłużej. Kiedy zabawa dobiegnie końca, dzieci ustalają, co sprawiło, że kawałek lodu zniknął i co tak naprawdę się z nim stało. ● Uwaga, mróz! Zabawa orientacyjno-porządkowa – na dźwięk wygrywany na janczarach dzieci-płatki śniegu na paluszkach biegają swobodnie po sali. Kiedy janczary umilkną, dzieci zamieniają się w lodowe rzeźby i „zamarznięte” stoją nieruchomo.