Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.
Typ: pdf
Wielkość: 334.97 kb
Stron: 2
Id: 1619

Czy ręka słyszy oko? (ocena gotowości szkolnej)

Ida Winiarek   Luty 2012

Jeśli dziecko ma trudności w realizacji zadań diagnostycznych pozwalających ocenić poziom rozwoju zdolności motorycznych i koordynacji ruchów ręki, ważne jest, by natychmiast podjąć działania naprawcze, zanim będzie ono skazane na porażkę. W tych okolicznościach „Gimnastyka paluszkowa&r... więcej
Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (2.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIEJ PRZEDSZKOLA.

Zobacz również

przygotowanie do szkołynauka pisaniazabawy paluszkowerozwój motoryczny

Więcej z działu

Gotowość do nauki czytania i pisania

Więcej z tego numeru

Luty 2012

Teraz popularne

zobacz więcej

Ostatnio pobierane

Znajdź dla siebie

Jeśli dziecko ma trudności w realizacji zadań diagnostycznych pozwalających ocenić poziom rozwoju zdolności motorycznych i koordynacji ruchów ręki, ważne jest, by natychmiast podjąć działania naprawcze, zanim będzie ono skazane na porażkę. W tych okolicznościach „Gimnastyka paluszkowa” jest nieocenionym źródłem informacji i pomocy.
Nabycie umiejętności graficznych wymaga rozwoju umiejętności motorycznych, koordynacji wzrokowo-ruchowej i samoregulacji. Niniejsze zadania diagnostyczne pozwalają ocenić poziom rozwoju zdolności motorycznych i koordynacji ruchów ręki. Mogą one pomóc nam zrozumieć, czy dziecko rozpoczynające naukę w szkole podstawowej jest gotowe sprostać wymaganiom związanym z rysowaniem, rysowaniem szlaczków (czynności przedpiśmienne) i pisaniem.


W artykule omówiono zdolności motoryczne dziecka oraz jego koordynację wzrokowo-ruchową w kontekście gotowości szkolnej, opisano, w jaki sposób można dokonać oceny koordynacji wzrokowo-ruchowej u dziecka. Dowiemy się także, dlaczego ołówek jest lepszy od pisaka przy zajęciach rysunkowych oceniających lub korygujących koordynację wzrokowo-ruchową, a także zapoznamy się z testem koordynacji wzrokowo-ruchowej, zdolności motorycznej i samoregulacji jako elementów oceny gotowości szkolnej.


Tekst powstał na podstawie książki „Gimnastyka paluszkowa” Galiny Dolyi i Judy Holder – więcej informacji na www.finger-gym.com lub pod adresem mailowym educola@onet.pl.

Jeśli jesteśmy bliscy Twojemu sercu, sprawdź, jak możesz nam pomóc zobacz