Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty
Typ: pdf
Wielkość: 413.14 kb
Stron: 2
Id: 1609

Ćwiczenia kształtujące świadomość osoby (Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne)

Aneta Wojnarowska   Luty 2012

W metodzie Weroniki Sherborne można wyróżnić kilka kategorii ćwiczeń. Prezentowane w artykule ćwiczenia kształtujące świadomość osoby prowadzą dziecko do poznania siebie samego. Świadomość własnej osoby i otaczającego świata nie jest czymś, z czym każdy się rodzi. Kształtuje się ona dzięki ... więcej
Pobierz Ten plik można pobrać za pomocą SMS (2.46 PLN brutto) lub za pomocą pobrań.

Zobacz również

Metoda Ruchu RozwijającegoWeronika Sherborne

Więcej z działu

Systemy pedagogiczne, koncepcje edukacyjne, nowatorskie metody...

Więcej z tego numeru

Luty 2012

W metodzie Weroniki Sherborne można wyróżnić kilka kategorii ćwiczeń. Prezentowane w artykule ćwiczenia kształtujące świadomość osoby prowadzą dziecko do poznania siebie samego.
Świadomość własnej osoby i otaczającego świata nie jest czymś, z czym każdy się rodzi. Kształtuje się ona dzięki zadatkom biologicznym, z którymi dziecko przychodzi na świat, dzięki pierwszym doznaniom zmysłowym, jakich doświadcza ono w łonie matki, np.: gdy już w siódmym tygodniu życia płodowego odczuwa dotyk i reaguje na niego, gdy słyszy głos i śpiew matki, odbiera odgłosy z otoczenia. Proces ten przebiega przede wszystkim dzięki kontaktom ze środowiskiem społecznym oraz własnej aktywności. Dziecko, odbierając bodźce dotykowe, kinestetyczne (ruchowe), termiczne, węchowe, dźwiękowe (np. dźwięki, jakie wydaje jego ciało), a potem bodźce wzrokowe, tworzy w swoim umyśle mapę własnego ciała.


W artykule znajdziemy konkretne propozycje ćwiczeń kształtujących świadomość osoby, zgodnie z założeniami Metody Ruchu Rozwijającego.