Zobacz zawartość numeru 7-8/2019 z materiałami na różne okazje… zobacz
Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Chętnie komunikuję się z rówieśnikami i z dorosłymi (wspomaganie rozwoju mowy)

Beata Bielska  
Październik 2011

Wspomaganie rozwoju mowy ma na celu ułatwienie dziecku uczestnictwa w różnych formach zabawy i funkcjonowania w grupie. Werbalne wyrażanie swoich potrzeb ma także pozytywny wpływ na komunikację z otoczeniem oraz przygotowanie do nauki czytania. (…) Dziecko w wieku przedszkolnym rozumie... więcej
Pobierz plik

Ten plik można pobrać za pomocą SMS (1.23 PLN brutto) lub wpisując kod do pobierania.

Jak pobierać?
Informacje o pliku
Typ pliku: pdf
Wielkość pliku: 1285.12 kb
Id: 1448

Zobacz również

metody relaksacyjne
mowa
plastyka
zabawa

Więcej w podobnej tematyce znajdziesz klikając w jeden z tagów:
metody relaksacyjne
mowa
plastyka
zabawa


lub skorzystaj z wyszukiwarki

Więcej z działu

Rozwój mowy

Więcej z tego numeru

Październik 2011

Wspomaganie rozwoju mowy ma na celu ułatwienie dziecku uczestnictwa w różnych formach zabawy i funkcjonowania w grupie. Werbalne wyrażanie swoich potrzeb ma także pozytywny wpływ na komunikację z otoczeniem oraz przygotowanie do nauki czytania. (…) Dziecko w wieku przedszkolnym rozumie już kierowane do niego polecenia i tworzy coraz dłuższe zdania, a jego mowa staje się bardziej komunikatywna. 


W artykule opisano etapy rozwoju mowy dziecka w wieku przedszkolnym oraz czynniki sprzyjające rozwojowi mowy i zdolności do komunikowania się dziecka. Autorka przedstawiła możliwość rozwijania umiejętności komunikacji przez zabawę (zabawy zespołowe sprzyjające komunikacji – w tym plastyczne), ćwiczenia mające na celu rozwijanie postawy twórczej w kontaktach i wzajemnej komunikacji. Przedstawiła także możliwość wykorzystania książki do rozwijania wyżej opisanej umiejętności oraz gestów i mimiki jako środka komunikacji – wraz z konkretnymi przykładami ćwiczeń. Uzupełnienie stanowią propozycje zabaw relaksacyjnych.