Biedronka w ogrodzie – scenariusz zajęć dla 2,5- i 3-latków

Gabriela Gąsienica   Magazyn specjalny 2013

Pobierz
Pomoce dydaktyczne 1
Pobierz pomoce dydaktyczne wykorzystane w tym scenariuszu. Pliki umieszczone są do osobnego pobrania

Więcej z tego numeru

Magazyn specjalny 2013

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Scenariuszowi towarzyszą gotowe pomoce dydaktyczne – fotografie biedronek i mszyc. Znajdziesz je TU.

Uwzględniono w nim następujące cele szczegółowe – dzieci:
  • biorą udział w zabawach ruchowych;
  • potrafią rozwiązać zagadkę;
  • potrafią opisać biedronkę;
  • znają charakterystyczne cechy biedronki;
  • podejmują próby odpowiedzi na pytania;
  • słuchają w skupieniu opowiadania;
  • starają się określić rolę biedronek;
  • znają zasadę „nie męczymy zwierząt”;
  • reagują na sygnał;
  • stosują się do reguł zabawy;
  • wykonują pracę plastyczną;
  • manipulują masą solną;
  • w ciszy obserwują owady.

Przykładowa zabawa ze scenariusza: Ciekawostki. Nauczyciel podaje kilka ciekawostek z życia biedronek: Biedronki nazywane są też bożymi krówkami. Biedronka to zwiastun czegoś dobrego. Może dlatego od dawana znany jest przesąd, że zabicie biedronki sprowadza nieszczęście. Czy wiecie, że młode biedronki są żółte i wcale nie mają kropek? Ale szybko zmieniają się w czerwone z czarnymi kropkami. Liczba kropek wcale nie oznacza wieku biedronek. Żółto-czerwona ciecz wydzielana przez stawy odnóży biedronki działa odstraszająco na wiele zwierząt. Gdy biedronka ją wydziela, daje znać otoczeniu, że czuje się zagrożona. W krajach tropikalnych, można znaleźć biedronki zielone czy też niebieskie! Biedronka odżywia się mszycami oraz innymi szkodnikami roślin, dlatego też jest mile widziana u ogrodników.

Pomoce

Pliki umieszczone są do osobnego pobrania