Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty
Typ: pdf
Wielkość: 1053.98 kb
Stron: 5
Id: 60

Będę uczniem (zabawy wspomagające rozwój dziecka sześcioletniego)

Beata Bielska   Październik 2010

Zgodnie z nową podstawą programową wszystkie formy wychowania przedszkolnego mają zapewnić najmłodszym możliwości przyjaznej nauki i zabawy dostosowanej do ich potrzeb rozwojowych. Właściwie zorganizowany i skuteczny proces wychowania pobudza potencjał twórczy, który zwiększa możliwo... więcej
Pobierz Ten plik można pobrać za pomocą SMS (2.46 PLN brutto) lub za pomocą pobrań.

Zobacz również

nowa podstawa programowaprzygotowanie do szkołyscenariusz zajęćsześciolatekzabawa

Więcej z działu

Gotowość szkolna

Więcej z tego numeru

Październik 2010

Zgodnie z nową podstawą programową wszystkie formy wychowania przedszkolnego mają zapewnić najmłodszym możliwości przyjaznej nauki i zabawy dostosowanej do ich potrzeb rozwojowych.
Właściwie zorganizowany i skuteczny proces wychowania pobudza potencjał twórczy, który zwiększa możliwości adaptacyjne dziecka. Zaplanowane działania edukacyjne wspierają uczniów w efektywnym udziale w przyszłym życiu szkolnym i rozwijają inteligencję emocjonalną. Poza kształtowaniem umiejętności intelektualnych dużo miejsca w programie nauczania zajmuje zabawa. Dzięki swym walorom zabawa przyczynia się do usprawniania psychoruchowego, intelektualnego i społecznego, a także zapobiega trudnościom wychowawczym. Ponadto dzieci w zabawie poznają swoje możliwości i uczą się samooceny oraz wzbogacają wiedzę o świecie.


W artykule przeczytamy o rodzajach zabaw (zabawy tematyczne, konstrukcyjne i zespołowe) oraz o zabawach wspomagających start dziecka w szkole. Artykułowi towarzyszy gotowe narzędzie – przykłady zabaw zespołowych, tematycznych i konstrukcyjnych wspomagających rozwój dziecka sześcioletniego. Zamieszczono także scenariusze zajęć: „W naszej grupie”, „Pierwszy dzień w zerówce (przedszkolu)”.