Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Bawię się w teatr - znaczenie dramy w pracy z dziećmi pięcio- i sześcioletnimi

Beata Bielska   Luty 2011

(…) Jak podkreślają psychologowie i pedagodzy, najlepszym sposobem rozwijającym osobowość i kształtującym postawę twórczą przedszkolaków jest swobodne wejście w rolę, czyli drama. Ćwiczenia tego typu pozwalają dzieciom na odzwierciedlenie własnych przeżyć i doznań oraz swobodną ... więcej
Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (2.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIEJ PRZEDSZKOLA.

Zobacz również

dramametody aktywnepięciolatekprzedstawieniescenariusz zajęćsześciolatekzima

Więcej w podobnej tematyce znajdziesz klikając w jeden z tagów
lub skorzystaj z wyszukiwarki

Więcej z działu

Dziecko widzem i aktorem

Więcej z tego numeru

Luty 2011

(…) Jak podkreślają psychologowie i pedagodzy, najlepszym sposobem rozwijającym osobowość i kształtującym postawę twórczą przedszkolaków jest swobodne wejście w rolę, czyli drama. Ćwiczenia tego typu pozwalają dzieciom na odzwierciedlenie własnych przeżyć i doznań oraz swobodną improwizację. Ekspresja przekazu w dramie przypomina zabawę. Poprzez wyobrażenia dziecko odkrywa także swoje przeżycia i potrzeby, dostarczając w ten sposób osobie prowadzącej informacji o sobie. Dzięki wyobraźni przedszkolak identyfikuje się z główną postacią, doskonaląc tym samym pomysłowość, spostrzeganie, myślenie i inne procesy poznawcze. Zabawy w teatr przede wszystkim redukują napięcie i ośmielają, przyczyniając się do zmniejszenia stresu przed szkołą oraz podtrzymania chęci zdobywania wiedzy.


W artykule przeczytamy o znaczeniu dramy jako jednej z aktywnych metod pracy z dziećmi, a także poznamy przykłady zabaw (rozwijających zmysł dotyku, wzroku i słuchu) przygotowujących dzieci do udziału w dramie. Ponadto zapoznamy się ze specyfiką pracy dramą z dziećmi pięcio- i sześcioletnimi. Artykułowi towarzyszą następujące scenariusze: „W krainie śniegu i lodu”, „W krainie bałwanów”, „Zimowy las”.

 

Jeśli jesteśmy bliscy Twojemu sercu, sprawdź, jak możesz nam pomóc zobacz