Bałwankowa matematyka (scenariusz zajęć dla 6-latków)

Monika Majewska   Grudzień 2013

Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (3.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA.
Pomoce dydaktyczne 2
Pobierz pomoce dydaktyczne wykorzystane w tym scenariuszu. Pliki umieszczone są do osobnego pobrania

Więcej z tego numeru

Grudzień 2013

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Scenariuszowi towarzyszą gotowe pomoce dydaktyczne:

• symbole ilustrujące treść wiersza oraz zestaw bałwanków – znajdziesz je TU;
  • ilustracje dziesięciu bałwanków do zabawy matematycznej i karty pracyTU;

Ujęto w nim następujące cele szczegółowe – dziecko:

• w skupieniu słucha wiersza i wypowiada się na temat jego treści;
  • zna cyfrę 0 i jej cyfrowy zapis;
  • przelicza w zakresie od 1 do 10;
  • zna miejsce liczby w ciągu liczb naturalnych według wartości wzrastającej;
  • ustala równoliczność zbiorów; określa, gdzie jest mniej, a gdzie więcej;
  • doskonali umiejętność posługiwania się liczebnikami porządkowymi;
  • rozumie treść zadania i podaje rozwiązanie wspomagając się liczmanami;
  • wykona pracę plastyczno-techniczną bez pomocy nauczyciela;
  • aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych.
Przykładowe zabawy ze scenariusza: ● Ubieramy bałwanki. Praca plastyczno-techniczna – każde dziecko otrzymuje szablon z kształtem bałwanka, wycina go i dorysowuje lub przykleja brakujące elementy (wycięte z gazety lub z kolorowego papieru), takie jak kapelusz, szalik, miotła. Nauczyciel prosi dzieci, aby nie przyklejały guzików, ponieważ będą potrzebne w kolejnym zadaniu! Kiedy dzieci ozdobią swoje bałwanki, przyklejają wycięty szablon bałwanka na drugim szablonie, przygotowanym wcześniej przez nauczyciela, sklejając tylko krawędzie (nie sklejamy dołu bałwanka!), tak aby po sklejeniu udało się włożyć do środka rękę. ● Wesołe bałwanki. Zabawa ruchowa – dzieci spacerują po dywanie w rytmie wesołej zimowej piosenki. Na znak nauczyciela (prezentacja ilustracji) dzieci naśladują czynności: • drzewo – wdrapywanie się na drzewo; • kożuch – ubieranie się; • chusteczka do nosa – kichanie; • łyżwy – jazda na łyżwach; • zły bałwanek – tupanie; • sprzęt pływacki – pływanie; • kaloryfer – topniejące bałwanki; • uśmiechnięty bałwanek – śmiech.

Pomoce

Pliki umieszczone są do osobnego pobrania