Aktywne dziecko (scenariusz zajęć sportowych dla dzieci trzy-pięcioletnich)

Ewelina Gorczyca   Magazyn specjalny 2012

Ten obszerny scenariusz został podzielony na 5 lekcji, których motywem przewodnim stały się następujące dyscypliny sportowe: lekkoatletyka; koszykówka; piłka nożna; siatkówka. W każdej z lekcji opisano: - osiągnięte umiejętności (z podziałem na grupy wiekowe); ... więcej
Ten plik można pobrać bezpłatnie.

Więcej z tego numeru

Magazyn specjalny 2012

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

• lekkoatletyka;
  • koszykówka;
  • piłka nożna;
  • siatkówka.

W każdej z lekcji opisano:
- osiągnięte umiejętności (z podziałem na grupy wiekowe);
- szczegółowe umiejętności;
- wskazówki dla nauczycieli.

Znajdziemy w nim wiele pomysłów na inspirujące zabawy ruchowe! Oto wybrane przykłady:

• "Zajączki": Dzieci stają w kole na szerokość ramion, nauczyciel rozpoczyna pokaz od powolnych podskoków, w miejscu, do przodu, do tyłu, w bok. Wraz z włączeniem muzyki dzieci skaczą w bok. Nauczyciel wyłącza muzykę. Dzieci na polecenie nauczyciela wykonują trzy przysiady, trzy podskoki, trzy okrążenia biegiem w kole, w którym się znajdują. Po wykonaniu ćwiczeń nauczyciel ponownie włącza muzykę, a dzieci znowu skaczą, tym razem w przód i w tył – w szybszym tempie – po wykonaniu czterech okrążeń muzyka jest wyłączana, a dzieci w kolejności wykonują: cztery przysiady, cztery podskoki, cztery okrążenia biegiem w kole, w którym się znajdują.Ponownie, jak poprzednio – do pięciu powtórzeń każdego ćwiczenia.
  • "Uwaga: jeż!": Dzieci są ustawione w gromadce, każde dziecko posiada woreczek, dzieci podrzucają woreczkami z ręki do ręki udając, że trzymają bardzo kłującego jeża. Dzieci ustawiają się jedno za drugim. Maszerując po okręgu, przerzucają woreczek z ręki do ręki. Po przejściu jednego okrążenia dzieci zaczynają coraz szybciej maszerować. Przerzucają woreczki z ręki do ręki. Następnie zaczyna się bieg wolny, a na końcu szybki – podczas każdego biegu dzieci przerzucają woreczki.
  • "Klaszcząca piłeczka": Nauczyciel rozdaje każdemu dziecku małą piłkę plażową – dzieci podrzucają piłkę do góry i chwytają ją. Po kilku próbach dzieci podrzucają piłkę do góry i klaszczą, następnie uczestnicy zabawy siadają w kole. Nauczyciel zostawia trzy piłki. Dzieci w kole rzucają piłkami do siebie. Po kilku powtórzeniach dzieci podają piłki koledze siedzącemu obok tak, aby piłki kilka razy okrążyły koło. Następnie dzieci powinny przekazywać sobie piłki za plecami, tak by również wykonać kilka okrążeń.

Objętość artykułu: 8 stron.