Aktywizacja ruchowa dzieci

Kwiecień 2011

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Wiek przedszkolny to okres wzmożonego zapotrzebowania na ruch. Szczególnie ważną rolą przedszkola jest zatem przekazanie dziecku właściwych wzorców ruchowych, czego efektem będzie nie tylko prawidłowo ukształtowana sylwetka, ale także ogólna sprawność fizyczna oraz estetyka i elegancja ruchu. Aktualna pedagogika traktuje ruch priorytetowo, przypisując mu ogromne znaczenie kształcące i kształtujące. Dlatego tak istotny jest odpowiedni dobór metod i form pracy, aby dziecko było zaskakiwane, pobudzane i motywowane do aktywności.

W artykule opisane zostały następujące metody możliwe do zastosowania podczas zajęć z zakresu wychowania fizycznego prowadzonych w przedszkolu: metoda Carla Orffa, gimnastyka twórcza Rudolfa Labana, gimnastyka rytmiczna Kniessów i metoda opowieści ruchowej J. G. Thulina. Opisom wszystkich tych koncepcji towarzyszą liczne pomysły na zabawy – gotowe narzędzia do wykorzystania w pracy z dziećmi.