ADHD na wakacjach (zmagania wychowawcy kolonijnego z dzieckiem mającym ADHD)

Dagmara Kalczyńska   Magazyn specjalny 2011

Pobierz

Więcej z działu

O dziecięcych problemach

Więcej z tego numeru

Magazyn specjalny 2011

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Ostatnio wiele się pisze o ADHD, zdecydowanie więcej niż kilka lat temu. Wydaje się, że nie ma osoby, która chociaż raz nie usłyszała gdzieś o ADHD, są i tacy, którzy mówią, że jest na nie moda, tak samo, jak na błyszczące dodatki czy kolorowe wzory. Czym więc jest ADHD i dlaczego za chwilę okaże się, że jest to wręcz kontrowersyjne zagadnienie?
Po raz pierwszy rozpoznał je w 1902 roku profesor Stall badający grupę dzieci. ADHD, co to takiego? Jeszcze w połączeniu z wakacjami, cóż to znaczy? Cztery zagadkowe litery kodujące jakieś zagadnienie, tylko jakie? Pewien akronim, choć pewnie słowo „akronim” jest rzadziej rozumiane niż słowo tutaj ważniejsze – ADHD.
„ADHD na wakacjach (…)” to opracowanie dotyczące lapidarnej charakterystyki terminologicznej zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi, jednak z uwzględnieniem praktycznej strony pojęcia (…).

W artykule ponadto o tym, jak rozpoznać ADHD oraz jak pracować z dzieckiem mającym ADHD.