Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty
Typ: pdf
Wielkość: 950.77 kb
Stron: 5
Id: 19

Adaptacja zawodowa nauczyciela przedszkola

Lidia Wollman   Wrzesień 2010

Problematyka adaptacji zawodowej nauczyciela jest nadal rzadko podejmowana, a przecież start w zawodzie w dużym stopniu warunkuje późniejszą satysfakcję z pracy. Adaptacja zawodowa, według Encyklopedii pedagogicznej XXI wieku, to wieloaspektowy proces opanowywania zadań zawodowych i dopasowy... więcej
Pobierz Ten plik można pobrać za pomocą SMS (2.46 PLN brutto) lub za pomocą pobrań.
Pomoce dydaktyczne 1

Zobacz również

awans zawodowynauczycielstaż

Więcej w podobnej tematyce znajdziesz klikając w jeden z tagów
lub skorzystaj z wyszukiwarki

Więcej z działu

Problemy nauczycieli

Więcej z tego numeru

Wrzesień 2010

Problematyka adaptacji zawodowej nauczyciela jest nadal rzadko podejmowana, a przecież start w zawodzie w dużym stopniu warunkuje późniejszą satysfakcję z pracy.
Adaptacja zawodowa, według Encyklopedii pedagogicznej XXI wieku, to wieloaspektowy proces opanowywania zadań zawodowych i dopasowywania się do sytuacji występujących w procesie pracy. Możemy w nim wyróżnić trzy etapy: przyjmowanie do pracy, wprowadzanie w środowisko pracy i wzajemne przystosowanie. Jednak w przypadku zawodu nauczyciela o jego efektywnej adaptacji zawodowej decyduje w znacznym stopniu motywacja wyboru profesji. Im bowiem bardziej zmotywowany do pracy nauczycielskiej jest kandydat, student pedagogiki, tym łatwiej kształtować mu swoją osobowość w toku studiów, a także w trakcie późniejszej praktyki.


W artykule przeczytamy m.in. o adaptacji zawodowej jako jednym z etapów rozwoju zawodowego, o jej przebiegu, o najczęstszych problemach młodych nauczycieli u progu kariery, o cechach dobrego opiekuna stażu oraz o znaczeniu zespołów samokształceniowych w procesie adaptacji zawodowej.
 

Pomoce

Pliki umieszczone są do osobnego pobrania