Moja mała ojczyzna - Warmia i Mazury

Wydarzenie dodał(a) Anna Katarzyna

"Moja mała ojczyzna - Warmia i Mazury" to innowacja pedagogiczna dla dzieci cztero- i pięcioletnich w Przedszkolu nr 6 "Pod Zielonym Parasolem" w Morągu, opracowana przez mgr Annę Gospodarek i mgr Ewę Jaroszeiwcz.
Głównym celelm programu jest zapoznanie dzieci z tradycjami i wartościami kulturowymi regiony Warmii i Mazur i jego związku z kulturą narodową oraz ukształtowanie poczucia tożsamości narodowej. Głównym celem niniejszego projektu jest kształtowanie u dzieci poczucia własnej tożsamości regionalnej jako postawy zaangażowania się w funkcjonowanie własnego środowiska . Jak również przybliżenie im najbliższego środowiska - historii (zabytkowe budowle, legendy, podania); kultury (zwyczaje, obrzędy, język). Dzieci będą zgłębiać swoją wiedzę poprzez: wycieczki, obcowanie z kulturą, zajęcia praktyczne. Chcemy wprowadzić dzieci w świat tradycji ludowych, obyczajów regionalnych współczesnych i kultury naszych przodków.
Realizację programu rozpoczęłyśmy już we wrześniu, kiedy to dla bliższego poznania miasta i okolic we współpracy z Punktem Informacji Turystycznej, (z którym nawiązałyśmy kontakt) wybraliśmy się na wycieczkę do Morąskiego Ratusza Miejskiego, gdzie mogliśmy podziwiać fotografie przedstawiające nasze miasto i okolice zgłoszone na konkurs „Wyjątkowe miejsca w Gminie Morąg”. Dzieci z bardzo dużym zainteresowaniem oglądały fotografie i odgadywały miejsca, które zostały uwiecznione na zdjęciach, przedszkolaki z dużym zainteresowaniem słuchały opowieści pani przewodnik. Już wkrótce, w końcu miesiąca października dzieciaki będą mogły samodzielnie zakisić kapustę i upiec chleb.

Anna Gospodarek

od Anna Katarzyna