Przedszkolny Jubileusz XV-lecia współpracy polsko-niemieckich Przedszkoli

Wydarzenie dodał(a) Jolanta Anna Kozłowska

W roku 2012 obchodziliśmy Jubileusz XV – lecia współpracy polsko-niemieckiej przedszkoli, Miejskiego Przedszkola nr 3 w Zielonej Górze oraz Przedszkola Euro-Kita z Frankfurtu n/O. Opiszę kilka działań w ramach projektów unijnych realizowanych przez nasze przedszkole.

W czerwcu 2012 odwiedziliśmy Zoo w Cottbus w Niemczech, gdzie korzystaliśmy również z kolejki wąskotorowej miejskiej. Wycieczka była wielką frajdą dla dzieci ze względu na liczne atrakcje. Dzieci oglądały zwierzęta w naturze, dotąd znane tylko z obrazków. Dzieci wesoło bawiły się na  placach zabaw w obrębie parku i ZOO.

W październiku odbyło się Jubileuszowe spotkanie zaprzyjaźnionych przedszkoli w Ratuszu Miejskim, w Polsko-Niemieckim Centrum Promocji i Informacji Turystycznej. Podczas uroczystości jubileuszowej dzieci z obu przedszkoli przedstawiły program artystyczny, obejrzały wystawę fotograficzną, degustowały jubileuszowy tort. Imprezę uświetnili prezes Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr, pan Czesław Fedorowicz oraz kierownik Centrum Kultury Języka Niemieckiego pani Barbara Krzeszewska-Zmyślony.
W drugiej części dnia dzieci wzięły udział w uroczystym obiedzie w Zielonogórskiej Palmiarni, odwiedziły Muzeum Etnograficzne w Ochli, gdzie na warsztatach plastycznych malowały na szkle, jeździły bryczką, bawiły się na łonie natury oraz zajadały grillowane kiełbaski. Wspólne zabawy przedszkolaków z obydwu przedszkoli były wesołe i udane.

W listopadzie 2012 zwiedziliśmy razem z dziecmi z Frankfurtu Planetarium i Fabrykę Czekolady w Cottbus w Niemczech.
Podczas tego spotkania jako pierwszą dzieci odwiedziły fabrykę czekolady - Confiserie Felicitas - w miejscowości Hornow. Na wstępie dzieci obejrzały film o początkach powstania fabryki oraz obejrzały ręczne zdobienie przez pracowników czekoladowych pralinek i innych wyrobów. Następnie dzieci uczestniczyły w warsztatach zdobienia czekolady. Dzieci poczęstowano też czekoladą pitną, która bardzo smakowała wszystkim uczestnikom wycieczki. Pobyt w centrum słodkości, liczne poczęstunki czekoladą przez personel fabryki oraz same wyroby z czekolady bardzo się wszystkim podobały.
W listopadzie w Cottbus po Fabryce Czekolady zwiedziliśmy też miejscowe Planetarium. Na wstępie obejrzeliśmy ciekawy sans, pokaz nieba "Słońce, księżyc i gwiazdy". Dzieci wysłuchały ciekawych informacji nt. Słońca, Ziemi oraz ich wpływu na nasze życie. Dzieci rozpoznawały gwiezdne konstelacje, poznawały znaki zodiaku. Uwieńczeniem wycieczki był wspólny obiad, pamiątkowe zdjęcia oraz zabawy integracyjne z rówieśnikami z Niemiec. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe breloczki w kształcie kuli ziemskiej. Zaangażowana Pani Przewodnik opowiedziała dzieciom legendę i historię miasta Cottbus oraz zaprosiła do zabaw ruchowych w parku tzw. wodnym. Ta późnojesienna wycieczka była bardzo udana i atrakcyjna dla dzieci.

Wycieczka do Müllerose odbyła się w listopadzie 2012 roku. Grupa 5-latków wyjechała miejscowości Müllerose w Niemczech posiadającej ścieżkę ekologiczną. Rozmowy z leśnikami, oglądanie okazów zwierząt i roślin oraz zabawy terenowe i smażone kiełbaski to główne punkty tej wycieczki. Dzieci miały możliwość wybiegać się po lesie, z czego były bardzo zadowolone.

od Jolanta Anna Kozłowska

do Jolanta Anna Kozłowska