Wizyta w gospodarstwie

Wydarzenie dodał(a) Kinga Kurczek
ponad 14 lat temu, wyświetleń 1972

W słonecznych pierwszych dniach października, starsze grupy przedszkolaków z P38 w Krakowie odwiedziły gospodarstwo agroturystyczne w Gruszowie koło Gdowa (woj. małopolskie). Rodzice zadbali o to, aby w plecaczkach dzieci miały coś do picia i małą, zdrową przekąskę.

Po śniadaniu, z konieczności dość wczesnym tego dnia, wyruszyliśmy pełni radości i ze śpiewem na ustach w kierunku Gruszowa. Na miejscu powitała nas przemiła Gospodyni, od razu zapraszając pod zadaszenie na podwórku. Pierwszym naszym zadaniem było bowiem własnoręczne sporządzenie kompotu z jabłek i aronii. Pokroiliśmy na kawałki jabłka, wrzuciliśmy do słoiczków, które zabraliśmy z przedszkola, dosypaliśmy po łyżce aronii, trochę cukru, zalaliśmy wodą i kompoty były gotowe. Po dokładnym zakręceniu słoiki wylądowały w piecu razem z bułeczkami, które również sami upletliśmy w ciekawe wzory. Każdy z nas dostał po kawałku ciasta drożdżowego i mógł się poczuć przez chwilę jak artysta piekarz. Gdy kompoty i bułeczki ogrzewały się w piecu, my pojechaliśmy razem z Gospodarzem zwiedzić okolice. I nie byłoby w tym nic dziwnego, poza tym że jechaliśmy w przyczepie traktora! Radości i uśmiechom podczas jazdy, szczególnie z górki i slalomem, nie było końca.

Kiedy wróciliśmy cali i zdrowi, wysmagani wiatrem, który tego dnia wiał dość mocno, udaliśmy się wraz z Gospodynią na zwiedzanie gospodarstwa. Mogliśmy obserwować z bliska zwierzęta hodowlane – krowy, konie, kozy, kury, widzieliśmy też psy różnej rasy. Mieliśmy nawet „bliskie spotkania” z młodą kózką, która z początku trochę się nas bała, ale potem pozwoliła się do siebie zbliżyć, a my mogliśmy ją pogłaskać. Obejrzeliśmy wnętrze obory, wysłuchaliśmy historii o zaprzyjaźnionych z gospodarstwem jaskółkach, które latem dbają o to, aby zwierzęta nie odganiały się ciągle od much. Słyszeliśmy gdakającą kurę, która cieszyła się po zniesieniu jajka, widzieliśmy małe kocięta wesoło baraszkujące w sianie.

My – podobnie jak kotki – też poskakaliśmy po sianie. Dowiedzieliśmy się, jak powstaje mąka i próbowaliśmy rozgryźć ziarenka pszenicy. Po tym aktywnym poznawczo czasie zostaliśmy zaproszeni na pyszne naleśniki z wiejskim serem i konfiturami. Poczęstunek był tak pyszny, że nie obeszło się bez licznych dokładek. Po zjedzeniu wiejskich rarytasów skorzystaliśmy z pięknej pogody i pobawiliśmy się w specjalnie przygotowanym ogrodzie. To nic, że wybrudziliśmy spodnie i kurtki, liczy się dobra zabawa, której tego dnia nam nie brakowało. Ale nadszedł czas pożegnania. Gospodyni zaprosiła nas do ponownego odwiedzenia gospodarstwa, tym razem latem, z nowymi atrakcjami.

Obiecaliśmy, że przyjedziemy znowu.

od Kinga Kurczek

do Kinga Kurczek