Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Akcja Bezpieczny Przedszkolak


Wydarzenie dodał(a) ~ Gość
ponad 14 lat temu, wyświetleń 3359


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Grupa Jeżyki oraz Słoneczka postanowiły trochę inaczej podejść do spraw związanych z bezpieczeństwem dziecka. Nauczycielki grup opracowały program edukacyjny "Doświadczanie przez działanie”. Podczas tematyki związanej z ruchem drogowym realizowany był moduł I "Bezpieczny przedszkolak”. Cały projekt oparty został na aktywności własnej dziecka, na dochodzeniu przez dzieci do samodzielnego rozwiązywania problemów oraz na bezpośrednim działaniu w środowisku .

 Dzieci poznały  zasady poruszania się po drogach, rodzaje znaków drogowych, poznały na czym polega praca policjanta, opanowały numer 997 oraz 112, a wraz z tym nabyły umiejętności prawidłowego korzystania z tych numerów. Dzieci potrafią wybrać w/w numery, przedstawić się z imienia i nazwiska, podać  swój adres i powiadomić o niebezpieczeństwie. Mają jednak świadomość z konsekwencji wynikających z niewłaściwego korzystania z numerów  alarmowych.

Po nabyciu wiadomości praktycznych przyszła pora na trening w środowisku przedszkolnym. Wykorzystane zostały pomoce "Ruch drogowy” firmy Elbox z EFS.

Dzieci w salach uczyły się świadomego korzystania z pasów, sygnalizatorów oraz interpretacji wybranych znaków drogowych. Dobrym doświadczeniem był udział w zabawie dzieci w roli pojazdów poruszających się po drogach. Po zabawie zgodnie doszły do wniosku, iż ruch drogowy wcale nie jest taki prosty i łatwy.

Po nabyciu doświadczeń na terenie przedszkola dzieci były przygotowane do wyjście na teren osiedla. Miały tutaj niesamowitego pomocnika – psa Sznupka, którym opiekował się podinspektor Tomasz Karp. Obaj wspaniale prowadzili dzieci po ulicach wkoło osiedla, zatrzymywali samochody, trenowali prawidłowe przechodzenie przez pasy, poruszanie się po chodnikach oraz ulicach, gdzie chodników brakuje. Dzieci dowiedziały się również o zasadach korzystania z autobusów komunikacji miejskiej – w tym o wielce tajemniczym dla niektórych dzieci bilecie, który pozwala po skasowaniu je"dzić autobusem spokojnie i bezpiecznie. Podczas spaceru po osiedlu omówione zostały również zasady bezpiecznego korzystania z placów zabaw oraz kontaktów z nieznajomymi. Spacer po osiedlowych alejkach z psem Sznupkiem był dla dzieci niesamowitym przeżyciem.

Scenariusze zajęć


Szukasz scenariuszy zajęć na różne okazje? Sprawdź naszą bazę gotowych scenariuszy.

Komentarze

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!