Społeczność
Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
Zajęcia otwarte - Łąka i jej mali mieszkańcy
Wpis został sprawdzony przez moderatora
Scenariusz zajęć inspirowany pomocami Bliżej Przedszkola.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE 4 LATKÓW
BLOK TEMATYCZNY: WIOSENNA ŁĄKA
TEMAT: ŁĄKA I JEJ MALI LOKTORZY
DATA: 15.05.2017
Cele ogólne:
- Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych
- Rozwijanie logicznego myślenia
- Kształtowanie słuchu poprzez zabawy ruchowo – rytmiczne
- Kształtowanie umiejętności aktywnego słuchania utworu literackiego
- Kształtowanie umiejętności aktywnego słuchania muzyki
- Tworzenie akompaniamentu z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych
- Rozwijanie umiejętności liczenia, dodawania i odejmowania
Cele szczegółowe - dziecko:
- Rozwiązuje zagadki słowne
- Nazywa i rozpoznaje niektóre zwierzęta zamieszkujące łąkę
- Potrafi nazwać wybrane owady żyjące na łące i wskazać jaką rolę pełnią w przyrodzie
- Aktywnie uczestniczy w zabawie ruchowo – rytmicznej
- Aktywnie słucha opowiadania nauczyciela
- Aktywnie uczestniczy w słuchaniu utworu muzyki klasycznej oraz tworzy akompaniament z wykorzystaniem niekonwencjonalnych instrumentów perkusyjnych
- Przelicza obiekty
- Wyznacza wynik dodawania i odejmowania pomagając sobie liczeniem na zbiorach zastępczych
- Rozwija własną aktywność
Metody:
- słowne (rozmowa, odpowiedzi na pytania, objaśnienia i instrukcje);
- czynne (kierowania aktywnością, samodzielne dochodzenie do wiedzy, metoda ćwiczeń i zadań, elementy metody aktywnego słuchania muzyki wg Batii Strauss)
- oglądowe (obserwacja, pokaz czynności).
Formy pracy: z całą grupą, indywidualna
Środki dydaktyczne: CD z piosenką „Dzień dobry”; szarfy w 3 kolorach; treść opowiadania „Nikt mnie więcej nie zobaczy”; historyjka obrazkowa „Jak gąsienica zamieniła się w motyla”; kartoniki z liczbami od 1-5; ilustracja „Stadia rozwoju motyla”; CD z muzyką „Conutry Dance”; instrumenty perkusyjne – janczary, klawesyn, bębenki; kolorowe ponumerowane od 1 – 8 papierowe kwiaty; treść zagadek; ilustracje zwierząt mieszkających na łące (biedronka, komar, pszczoła, motyl, ślimak, mrówka, konik polny, pająk); papierowe kółka (6 zielonych, 2 czerwone); szablony biedronki, papierowe czarne kółka – po 10 dla każdego dziecka; słomki; dzwonki;
PRZEBIEG
1. „Dzień dobry” - powitanie pląsem.
Dzieci ustawione w kole, w parach.
Dzień dobry, dzień dobry, witam Cię | podają sobie prawe dłonie
Przed Nami wspaniały piękny dzień | podają sobie lewe dłonie
Zamieniamy się miejscami | trzymając się za ręce zamieniają się
Bo kto inny teraz z nami | miejscami; rozkładają ręce na boki
Wita się, wita się. | klaszczą 3x w dłonie /x2
2. „Nikt mnie więcej nie zobaczy” – słuchanie opowiadania W. Bieriestow.
N. czyta opowiadanie, po czym zachęca dzieci do ułożenia ilustracji zgodnie z jego treścią. Ilustracje zawieszone na tablicy są zakryte. N. po przeczytaniu opowiadania odrywa wszystkie i zachęca dzieci do ułożenia ich we właściwej kolejności. Dzieci wspólnie z N. numerują ilustracje. Omówienie treści opowiadania. Rozmowa kierowana pytaniami N.:
- Jakie postacie występowały w opowiadaniu?
- Dlaczego gąsienica obraziła się na dziewczynkę?
- Co zrobiła gąsienica aby już nigdy nikt jej nie zobaczył?
- Dlaczego gąsienica wypadła ze swojej kryjówki?
- W kogo zmieniła się gąsienica?
- Czy to, co zostało opisane w bajce jest możliwe?
N. prezentuje ilustrację „stadia rozwoju motyla” (jajeczka, gąsienica, kokon, motyl)
3. „Country dance” – zabawa ruchowa / taniec / instrumentacja (wg możliwości dzieci) wg B. Strauss.
N. rozpoczyna opowiadanie:
Pewnego dnia na łąkę przyfrunęły dwa piękne kolorowe motyle. Krążyły wokół pachnących kwiatów, leciutko siadały na nich i zbierały nektar .
Wokół było przyjemnie i słonecznie. Z oddali słychać było polnego świerszcza grającego wspaniałą melodię. Melodia była tak piękna, że motyle postanowiły zatańczyć ją. A zatańczyły ją tak:
Wirujemy, wirujemy, wirujemy już
w drugą stronę, w drugą stronę, w drugą stronę już à rolowanie w górę i w dół
rozchodzą się à oddalanie rąk, zatrzymanie
i schodzą się à przybliżanie rąk, zatrzymanie
i kółka dookoła robią bum, tarara, bum à rysowanie kół obiema rękoma
Wesołą melodię świerszcza polnego usłyszały także pracowite mrówki. I one maszerując i niosąc na swoich ramionkach patyki na zbudowanie mrowiska zatańczyły do tej melodii. A zatańczyły ją tak:
Maszerują, maszerują, maszerują już
i wachlarzyk, dookoła, dookoła już à marsz, klaskanie zataczając półkola dłońmi
i jedna noga bum à tupnięcie prawą nogą, uderzenie dłonią o kolano
i druga noga bum à tupnięcie lewą nogą, uderzenie dłonią o kolano
i kółka dookoła robią bum, tarara, bum à rysowanie kół obiema rękoma
N. rozdaje dzieciom szarfy w trzech kolorach.
Podczas instrumentacji dzieci siadają w zespołach wg przydzielonych wcześniej kolorów.
4. „Mieszkańcy łąki” – zabawa dydaktyczna
Na tablicy znajduje się ilustracja łąki z ponumerowanymi kolorowymi kwiatami (od 1- 8). N. wyjaśnia, że pod kwiatami ukryte są obrazki. Aby odsłonić obrazek należy rozwiązać zagadkę.
Błyszczący na jej plecach
płaszczyk czerwony,
czarnymi kropkami
pięknie ozdobiony. Biedronka (1)
Choć jest bardzo mały,
Z nikim się nie liczy
podstępnie krew pije i okropnie bzyczy Komar (2)
Latem krążę ile sił,
Zbieram z kwiatów złoty pył. Pszczoła (3)
Ma barwne skrzydła
fruwa nad łąką
i bardzo lubi
gdy świeci słonko. Motyl (4)
Domek noszę na plecach,
na głowie mam różki.
Pomalutku przemierzam,
łąki i leśne dróżki. Ślimak (5)
Jak się ten owad nazywa?
Przez cały dzień pracuje.
Na plecach nosi ciężary,
kopiec wielki buduje. Mrówka (6)
Znacie takiego konika,
Który zawsze w trawie cyka? Konik polny (7)
Kto to taki? Dobrze wiecie,
Choć nie rybak – łapie w sieci.
Siedzi w kącie – pilnie słucha,
Czy mu w sieć nie wpadła mucha. Pająk (8)
N. odkrywa obrazki – zagadki. Dzieci wspólnie z N. dokonują podziału każdego z wyrazów na sylaby . N. pyta dzieci, gdzie można spotkać zwierzęta znajdujące się na obrazku (łąka). Dodatkowo wg możliwości dzieci - dzieci wspólnie z N. dokonują podziału zwierząt na owady i inne zwierzęta (N. zaznacza owady zielonym kółeczkiem, inne zwierzęta czerwonym). N. zwraca uwagę na pożyteczną rolę niektórych owadów w przyrodzie: motyl, pszczoła (zapylają kwiaty) mrówka (oczyszcza ziemię z odpadów, roznosi nasiona), biedronka (zjada mszyce).
5. „Kropki dla biedronki” – zabawa matematyczna połączona z ćwiczeniami oddechowymi.
Każde dziecko otrzymuje kartę szablonem biedronki. Dzieci za pomocą słomki przenoszą kółka wycięte z czarnego papieru.
N. prosi, aby dzieci wszystkie kółka – kropki ułożyły za pomocą słomki na swojej biedronce pamiętając o tym, że na każdym skrzydle musi być tyle samo kropek. Po zakończonym zadaniu N. rozpoczyna opowiadanie.
To jest biedronka ośmiokropka. Sprawdźcie czy na pewno na swoich skrzydłach ma osiem kropek. Biedronka ośmiokropka często gubi kropki. Musicie uważnie słuchać, bo każda odpadająca kropka wydaje charakterystyczny dźwięk (wygrywany prze N. na dzwonkach). Liczba dźwięków odpowiada liczbie odpadających kropek. Dzieci zabierają kółka z szablonu biedronki za każdym razem przeliczając ile ich zostało. Liczbę wskazują na palcach.
6. Podsumowanie wiadomości.
Dzieci siedzą na dywanie. N. pyta dzieci:
- Czego nauczyły się na dzisiejszych zajęciach?
- Jak powstaje motyl?
- Jakie zwierzęta można spotkać na łące?
- Które z poznanych zwierząt zaliczamy do owadów? (opcjonalnie)
- Które z nich są pożyteczne? (opcjonalnie)
Zobacz wszystkie wpisy
od Ewa Prusik
Wyślij wiadomość
do Ewa Prusik
Scenariusze zajęć
Szukasz scenariuszy zajęć na różne okazje? Sprawdź naszą bazę gotowych scenariuszy.
bliżej MAX nowość
Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl