Relacja z realizacji projektu pn. "Mały Patriota"

Wydarzenie dodał(a) Tomasz Jurczak

W dniu 4.05. 2015 r. w przedszkolu „Tęczowy ogród” zostały przeprowadzone zajęcia, które miały na realizują cele wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego. Zajęcia rozpoczęły się przypomnieniem przez nauczycielki jakie święto państwowe było obchodzone niedawno (3 maja). Nauczycielki wyjaśniły dzieciom dlaczego obchodzimy Święto Konstytucji. Opowiedziały także jakie wydarzenia mają miejsce podczas świąt państwowych, co to jest Konstytucja oraz dlaczego tak ważne jest celebrowanie tych świąt. Następnie nauczycielki wraz z dziećmi zaśpiewały hymn państwowy, poprzedzając go krótkim komentarzem jak należy zachowywać podczas śpiewania hymnu. Później wszyscy wspólnie powtórzyli tytuł naszego hymnu (Mazurek Dąbrowskiego) oraz pierwsze zwrotki utworu. Kolejną część zajęć rozpoczęło przypomnienie położenia Polski na świecie, w Europie (z wykorzystaniem mapy i globusa) oraz wyliczenie wszystkich sąsiadów naszego kraju. W dalszej kolejności przedszkolaki przypomniały, że Polska należy do Unii Europejskiej i wskazały jak wygląda jej flaga. Dzieci wykazały się także dużą wiedzą na temat naszych symboli narodowych oraz najważniejszych i największych miast Polski, które wskazały na mapie.  Pokazały także symbole podanych  miast (smok- Kraków, syrenka- Warszawa, koziołki- Poznań) w grze z kostką edukacyjną. Następnie przedszkolaki wzięły udział w „Quizie Wiedzy o Polsce”, w którym wykazał się dużą wiedzą  na temat naszej ojczyzny. Drugą część zajęć nauczycielka rozpoczęła rozmową kierowaną na temat kto to jest patriota oraz co to jest postawa patriotyczna. Wyjaśniła, że każdy Polak ma wobec swojego kraju obowiązki takie jak np. chodzenie na wybory. Następnie dzieci wraz z nauczycielką urządziły w przedszkolu Wybory. Celem Wyborów było wyłonienie bajki, którą przedszkolaki miały obejrzeć w dalszej części dnia. Nauczycielka wyjaśniła zasady wyborów, a dzieci wspólnie wybrały komisję, która miała czuwać nad ważnością Wyborów. Potem rozdała dzieciom karty do głosowania. Po oddaniu głosów komisja przeliczyła je i podała wyniki. Na koniec zajęć dzieci wspólnie namalowały flagę Polski i otrzymały Medal Małego Patrioty.

Mały Patriota

Projekt wspomagający realizację celów wychowania przedszkolnego w obszarze wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego.

od Tomasz Jurczak

do Tomasz Jurczak