Relacja z realizacji projektu pn. "Bezpieczny przedszkolak"

Wydarzenie dodał(a) Tomasz Jurczak

W dniach 6-8 maja 2015 r. w Przedszkolu Multimedialnym „Tęczowy Ogród” w Nowym Sączu zostały zrealizowane zajęcia mające na celu wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.

Projekt rozpoczął się wycieczką przedszkolaków na Policję, gdzie dzieci poznały pracę policji, która dba o bezpieczeństwo. Najpierw dzieci spotkały się z Panem Technikiem Kryminalnym, który opowiadał o swojej pracy oraz pokazywał różne sprzęty jakie używa w swojej pracy. Następnie dzieci wraz z nauczycielkami zwiedziły budynek. Najpierw udały się do miejsca gdzie przyjmowane są zgłoszenia. Dzieci usłyszały o konsekwencjach złożenia fałszywego zgłoszenia. Potem policjanci pokazali przedszkolakom strzelnicę, gdzie trenują z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Potem dzieci mogły złożyć odciski palców na pamiątkowych kartach. Na koniec wycieczki policjanci zaznajomili dzieci z pracą policjantów kierujących ruchem i pokazali pojazdy jakimi porusza się policja.

Drugi dzień projektu to spotkanie przedszkolaków ze Strażnikiem Miejskim. Pani strażnik rozmawiała z dziećmi o bezpieczeństwie. Przytaczała różne niebezpieczne sytuacje jakie mogą się przydarzyć przedszkolakom oraz wspólnie z dziećmi znajdowała wyjście z sytuacji. Pani strażnik pouczyła także dzieci o numerach alarmowych. Następnie dzieci wraz z panią strażnik rozmawiały o bezpieczeństwie na drodze. Przedszkolaki dowiedziały się co zrobić by być bezpiecznym na drodze, mogły przymierzyć odblaskową kamizelkę. Wraz z panią strażnik dzieci ćwiczyły zachowanie przy przejściu dla pieszych. Spotkanie zakończyło rozdanie przez panią strażnik kolorowanek z sygnalizacją świetlną.

Trzeci dzień projektu to Klub Pancernika i Miasteczko Ruchu Drogowego.  Najpierw nauczycielki opowiedziały dzieciom co to jest Klub Pancernika. Wyjaśniły dlaczego dzieci muszą jeździć w fotelikach, jakie są odpowiednie foteliki dla niemowląt, dzieci do 9 kg i większych dzieci. Nauczycielki przygotowały także dla przedszkolaków prezentację multimedialną, która była pomocą w zobrazowaniu dzieciom co powinniśmy zrobić by być bezpieczni na drodze. Prezentacja pomogła także w poznaniu podstawowych znaków drogowych, które powinien znać także pieszy. Przedszkolaki miały możliwość zważenia się i zmierzenia a potem zdecydowania jaki fotelik jest dla nich odpowiedni. Następnie przedszkolaki otrzymały Legitymacje Klubu Pancernika.

W drugiej części dnia przedszkolaki mogły skorzystać ze swojej wiedzy na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz znaków drogowych w przedszkolnym Miasteczku Ruchu Drogowego.

Nauczycielki przygotowały na podwórzu przedszkolnym Miasteczko Ruchu Drogowego ze znakami, ulicami i przejściami dla pieszych oraz sygnalizacją świetlną. Do przedszkolnego miasteczka przyjechała także nowosądecka policja by pomóc przedszkolakom w bezpiecznym przejechaniu przez uliczki. Zadaniem dzieci było przejechanie za pomocą przedszkolnych autek i motorów przez miasteczko z zachowaniem wszystkich poznanych zasad bezpieczeństwa.

Na koniec zajęć dzieci otrzymały przedszkolne prawo jazdy, gdzie mogły namalować swój portret.

Bezpieczny Przedszkolak

Projekt wspomagający realizację celów wychowania przedszkolnego w obszarze wdrażania dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.

od Tomasz Jurczak

do Tomasz Jurczak