ZPO Lubień Kujawski - sprawozdanie z projektu piękna Nasza Polska cała

Wpis dodał(a) Katarzyna Stawicka

Od września do grudnia 2018 roku w Zespole placówek Oświatowych w Lubieniu Kujawskim realizowaliśmy projekt "Piękna Nasza Polska Cała" z okazji 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. W projekcie wzięło udział ok 480 dzieci i młodzieży, a także nauczyciele oraz mieszkańcy gminy Lubień Kujawski. Wykonaliśmy 16 zadań co przyniosło nam dużo radości i wymagało zaangażowania wielu osób.

Jednym z zadań było uroczyste odśpiewanie Hymnu Państwowego w dniu 9.11 o godz. 11.11 przez dzieci i pracowników naszej placówki. Przeszło 500 osób jednocześnie w różnych częściach budynku  zaśpiewało 4 zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. W tym dniu uczniowie wzięli udział w apelu z okazji Święta Niepodległości, uroczyście odśpiewaliśmy również Rotę i inne pieśni patriotyczne. Uczniowie Szkoły Podstawowej recytowali wiersze, gimnazjaliści zatańczyli pięknego Poloneza w przygotowanej specjalnie na tę okazję aranżacji.

Do głównych obchodów uroczystości możemy zaliczyć również zasadzenie Dębu Niepodległości przy udziale Dyrekcji, Pana Burmistrza, ks. Proboszcza, radnych, zaproszonych gości, mieszkańców a przede wszystkim dzieci, młodzieży i nauczycieli.

Rodzice naszych uczniów a także pozostali mieszkańcy gminy zostali zaproszeni na spotkanie otwarte, podczas którego mogli obejrzeć przygotowaną przez uczniów uroczystą akademię, a także zwiedzić szkolną Izbę Pamięci - nasz patriotyczny kącik - małe muzeum wraz z zaprezentowanym na manekinach kujawskim strojem ludowym.

Przez cały okres realizacji projektu wykonywaliśmy w swoich klasach i grupach zadania, które porządkując naszą wiedzę dostarczyły nam wiele radości. Dzieci z grup przedszkolnych, zerówkowicze i uczniowie klas I -III uczestniczyli w zabawach ludowych, m.in. "mam chusteczkę haftowaną", "gąski, gąski do domu", i wiele podobnych. Uczniowie piekli również kujawskie pierniczki z przepisu babci Ani, uczyli się piosenek i tańców ludowych. Dzieci z klas I - III wzięły udział w konkursie "Polska moja Ojczyzna", wyłoniono laureatów na każdym poziomie, zwycięzcy otrzymali nagrody i dyplomy.

Przedszkolaki i uczniowie klas młodszych wzięli również udział w akcji "Serce dla Polski" podczas której śpiewali i tańczyli do piosenek Moniki i Mateusza Kluzy, był to prawdziwy dzień mody patriotycznej - wszyscy pojawili się w barwach narodowych, prezentując wspaniałe stylizacje.

Bardzo interesującym zadaniem było wzięcie udziału w akcji "BohaterOn w Twojej szkole", podczas której wysłaliśmy do powstańców niespełna 200 kartek z życzeniami.

Najmłodsi nasi uczniowie brali również udział w "Biało - Czerwonych zawodach sportowych", natomiast dla starszych przygotowaliśmy "Bieg Patrolowy - czyli turniej wiedzy patriotycznej".

Z pośród proponowanych zadań uczniom klas VI spodobało się wykonanie prezentacji multimedialnych o naszym regionie - powstało kilka ciekawych prac.

Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tak wspaniałej akcji, czekamy na kolejne.

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Katarzyna Stawicka

do Katarzyna Stawicka