„ Piękna nasza Polska cała” Przedszkole Miejskie nr 27 w Sosnowcu

Wpis dodał(a) Gabriela Pertkiewicz

W roku przedszkolnym 2018 Przedszkole Miejskie nr 27 w Sosnowcu przystąpiło do Międzynarodowego Projektu „Piękna Nasza Polska Cała” trwającego od września do grudnia. Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości zrealizowaliśmy wiele działań kształtujących postawy patriotyczne. Poznaliśmy historię państwa polskiego i symboli narodowych, tradycje i zwyczaje ludowe z naszego regionu, uczyliśmy się tańców i piosenek ludowych , także piosenek patriotycznych.

1. Cała społeczność przedszkolna i pracownicy  w Sosnowcu odśpiewała 4 zwrotki hymnu 09 listopada 2018 r. o godz.11:11.

uczestnicząc w akcji "Rekord la Niepodległej"

2.Zajęcie otwarte dla rodziców prowadziła nauczycielka Agnieszka Zaskórska w gr. Biedronki -6latki- scenariusz w plikach

3.Apel i inscenizacja z okazji 100rocznicy odzyskania Niepodległośći prowadziła Wilhelmina Klich i Agnieszka Zaskórska- Scenariusz w plikach

4.Dzieci nauczyły się następujących piosenek patriotycznych: "Jesteśmy Polką i Polakiem" , " Polskie kwiaty", "Niepodległość", "Mój dom"," Wojenko, wojenko".( prezentowane podczas akademii)

5.Taniec ludowy: Dzieci nauczyły się  "Grozik"- 3latki i 4latki, "Kujawiak" 5i6latki

6.Wiersze o tematyce patriotycznej: wszystkie przedszkolaki"Katechizm dziecka polskiego", 5 latki - " Ziemia rodzinna"

6latki- wiersze wykorzystane podczas przedstawienia (zawarte w scenariuszu)

7.Kącik "Piękna nasza Polska cała"- zorganizowany w salach

8.Regionalny strój ludowy- konkurs pastyczny, realizowała grupa 5latków Tygryski Dzieci  wykonały prace plastyczne „ Strój ludowy naszego regionu”. Korzystały z różnych materiałów( kolorowy papier,skrawki tkanin, kredki).

9.Zabawy ludowe :„Julijanka”, „Stary niedźwiedź”, „Mało nas”, „Mam chusteczkę haftowaną” ,Ojciec Wigirliusz, Stary Abraham, Tańczymy Labada, „Chodzi lisek koło drogi”,„Grozik” "Ciuciubabka" "Zróbmy kółka dwa"

zabawy były realizowane we wszystkich grupach.

10. „Według przepisu Babci lub Dziadka”- Grupa "Żytafki zapoznałasię z tradycją wypieku chleba i wraz z wychowawczynią dzieci upiekły bułeczki według przepisu jednej z babc 'Bułeczki babci Ani"( przepis w plikach)

11.Konkurs Plastyczny dla dzieci z rodzicami pt. „Moja mała Ojczyzna"- Sosnowiec moje miasto

Organizowały Gabriela Pertkiewicz i Anna Stroińska

12.„Dzień Mody Patriotycznej”- przegląd odbyłsię 13 listopada po Akademii z okazjj 100 rocznicy odzyskania Niepodległości

13.„Szlakiem historii”-       zorganizowanie wycieczki, której celem będzie poznanie zabytków kultury regionalnej, dorobku historycznego, kultury, architektury i tradycji.

Wycieczka do Nadleśnictwa w Siewierzu- poznanie naszych polskich drzew oraz roślin. Pieczenie ziemniaków w ognisku.

Uczestniczyły dzieci z grupy Tygryski i Wiewiórki-5latk-

Grupy Biedronki i delfiki-6latki – zorganizowanie wycieczki, której celem będzie poznanie zabytków kultury regionalnej, dorobku historycznego, kultury, architektury i tradycji.  - wyjście na spacer w celu obserwacji zabytków Schoena

14.Turniej wiedzy patriotycznej - zrganizowała Agnieszka Zaskórska  w gr pie 6latków'

Gabriela Pertkiewicz w gr. 5latków , Anna Stroińska w gr. 3i 4 latków

15. Ponadto grupa "Kubusie"-4latki zorganizowała spotkanie z górnikiem i przedstawiła progtam artystyczny w ramach zapoznawania dzieci z kulturą i tradycja naszego regionu  ( scenariusz i zdj ęcia w plikach

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Gabriela Pertkiewicz

do Gabriela Pertkiewicz