SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU - PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA- SP RYCHNOWY

Wpis dodał(a) Alicja Czarnowska

Sprawozdanie z realizacji zadań projektu „Piękna nasza Polska cała”

Projekt „Piękna nasza Polska cała” realizowaliśmy od października w Szkole Podstawowej w Rychnowach oraz Punkcie Przedszkolnym działającym przy naszej szkole. Nazwaliśmy go „11 dni dla Niepodległej”. Wszystkie klasy i  grupy  przedszkolne chętnie  realizowały wybrane przez siebie zadania.

1. Nauka, osłuchanie się i zaśpiewanie Hymnu Polski  - Mazurka Dąbrowskiego – zad. nr 1
    Realizując to zadanie przygotowywaliśmy się do ogólnopolskiej akcji „Bijemy rekord dla Niepodległej”. Przed wspólnym odśpiewaniem hymnu uczniowie uczyli się słów Mazurka Dąbrowskiego, okoliczności jego powstania oraz zasad właściwego zachowania się podczas wykonywania hymnu.
  2. Apel lub inscenizacja z okazji 11 listopada – zad. nr 3
    Przygotowaliśmy  okolicznościowy program artystyczny „Bez tej miłości nie da się żyć”,  na który zaprosiliśmy  mieszkańców naszej miejscowości. Na tle przepięknej scenografii,
    w klimatycznym nastroju obejrzeli widowisko słowno-muzyczne oddające hołd walczącym
    o Niepodległość Polski. Wieczornica  zakończyła się wspólnym śpiewaniem pieśni i piosenek patriotycznych.  Następnego dnia na szkolnym apelu obejrzeli go wszyscy uczniowie.
  3. Nauka piosenki o tematyce patriotycznej – zad. nr 4
    Przedszkolaki z grypy Słoneczka nauczyły się i zaśpiewały piosenkę pt. „Jesteśmy Polką i Polakiem”, którą chętnie prezentowały swoim koleżankom i kolegom z innych grup. Pieśni patriotycznych uczyli się również uczniowie szkoły podstawowej na lekcjach muzyki.
  4. Nauka tańca ludowego – zad. nr 5
    Przedszkolaki z grupy „Motylki” nauczyły się żywego i popularnego tańca- Krakowiaka, który przedstawiły swoim młodszym i starszym kolegom oraz rodzicom. Natomiast uczennice z klasy „ 0” na spotkaniu z okazji Dnia Seniora zatańczyły najstarszym mieszkańcom wsi polkę „ Dziadek”.
  5. Zorganizowanie kącika „Piękna nasza Polska cała” – zad. nr 7
    Wspólnie ze wszystkimi klasami przygotowaliśmy na korytarzu szkolnym  KĄCIK PATRIOTYCZNY. Znalazły się tam przygotowane przez uczniów plakaty i prace plastyczne związane   z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.   Mogli je obejrzeć wszyscy, którzy odwiedzili naszą szkołę.
  6. Na skrzydłach historii – wykonanie prezentacji multimedialnej o swojej miejscowości – zad. nr 11
    Zadanie to wykonali uczniowie klasy VIII mieszkający w Rychnowach. Przygotowali prezentację, któraprzedstawia zarys historii naszej miejscowości oraz ukazuje najciekawsze miejsca.
  7. „Piękna nasza Polska cała” wysłanie pocztówki swojej miejscowości – zad. nr 12
    Na wskazany adres wysłaliśmy pocztówkę z naszego regionu.
  8. Konkurs plastyczny dla dzieci z rodzicami pt. „Moja mała Ojczyzna” – zad. nr 14
    Oddziały zerowe przygotowały prace konkursowe wykonane dowolną techniką. Na swoich pracach zamieścili najważniejsze miejscanaszego regionu i miejscowości.
  9. „Dzień Mody Patriotycznej” –  zad. nr 15
    W ramach tego zadania klasa IV  wraz z wychowawczynią  zabrali nas na wycieczkę      w czasie prezentując nam modę dwudziestolecia międzywojennego.
  10. Szlakiem historii – zorganizowanie wycieczki … - zad. nr 18
    Zorganizowaliśmy dwie wycieczki. Klasa I w ramach poznawania najbliższego otoczenia odwiedziła zamek krzyżacki w Człuchowie oraz wzięła udział w zajęciach związanych z rocznicą odzyskania Niepodległości.Uczniowie kl. V bylina wycieczce wWarszawie, w czasie której mieli możliwość obejrzenia najciekawszych historycznie miejsc naszej stolicy.
  11. Zawody sportowe – pt.  „Biało-czerwoni” – zad. 20
    Nauczyciele wychowania sportowego podczas zajęć lekcyjnych i różnych imprez szkolnych organizowali zabawy i konkursy. Ważnym wydarzeniem w naszej szkole byłogólnoszkolny „ Bieg Niepodległości”.

Projekt realizowali nauczyciele uczący w oddziałach przedszkolnych, edukacji wczesnoszkolnej oraz wychowawcy kl. IV – VI.
Tak ważne wydarzenie, które miało miejsce w tym roku,  zapadnie na długo w naszej pamięci. Wszystkie działania, których się podejmowaliśmy,  stały się dla nas lekcją pogłębiającą naszą wiedzę o historii Polski i uczyły  patriotyzmu.

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Alicja Czarnowska

do Alicja Czarnowska