Sprawozdanie Przedszkola nr 33 z Warszawy z realizacji projektu
Sprawozdanie z realizacji projektu „Piękna nasza Polska cała”
w Przedszkolu nr 33
ul. Wilcza 55/63 00-678 Warszawa
Naszą przygodę z Międzynarodowym Projektem Edukacyjnym „Piękna nasza Polska cała” Przedszkole nr 33 w Warszawie rozpoczęło od początku września, bowiem na sierpniowej Radzie Pedagogicznej po prezentacji Projektu przez nauczycielkę Monikę Rusinowską – koordynatora projektu wszyscy nauczyciele zadeklarowali chęć przystąpienia do niego. Na pierwszym zebraniu organizacyjnym rodzice naszych wychowanków podpisali zgody na udział dzieci w projekcie oraz na wykorzystanie wizerunku dzieci.
W realizacji projektu wzięły udział wszystkie grupy:
Grupa I – Iskierki (nauczyciel: Iwona Jackowska – Król, dyrektor: Iwona Zawiła- Urbanek)
Grupa II – Misiaki (nauczyciele: Bożena Chudecka, Barbara Majchrzak)
Grupa III – Motyle (nauczyciele: Monika Rusinowska, Anna Przesmycka)
Grupa IV – Starszaki (nauczyciele: Alicja Pawłowska, Barbara Gałązka)
W ramach projektu zrealizowaliśmy 18 z 20 zadań , a ich realizacja przedstawia się następująco:
- Wszystkie przedszkolaki nauczyły się 4 zwrotek hymnu Polski, który uroczyście odśpiewaliśmy w dniu 09.11.2018 o godzinie 11.11, biorąc tym samym aktywny udział w biciu rekordu Polski.
- W dniu 09.11.2018 w grupach Iskierek (3 latki) i Misiaków (4 latki) odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców o tematyce patriotycznej
Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców w grupie Misiów
Prowadząca: Barbara Majchrzak, Bożena Chudecka
Data: 09.11.2018r.
Wiek dzieci: czterolatki
Temat: „Polska i symbole narodowe"
Cele ogólne:
- kształtowanie poczucia tożsamości narodowej
- rozwijanie mowy i słuchu fonematycznego
- rozpoznawanie symboli narodowych
- rozwijanie zdolności matematycznych
- poznawanie wartości świąt narodowych
- rozwijanie sprawności manualnej i inwencji twórczej
- kształtowanie ogólnej sprawności ciała
- kształtowanie aktywnych postaw wśród rodziców w ramach działań wychowawczo dydaktycznych przedszkola
Cele operacyjne:
dziecko:
- współdziała z dziećmi, respektuje zasady zabawy w grupie
- poprawnie przelicza elementy w zakresie 4 w aspekcie kardynalnym i porządkowym
- rozwiązuje zagadki
- zauważa powtarzające się sekwencje, kontynuuje rytm
- recytuje wiersz razem z grupą
- zna i nazywa symbole narodowe
- dzieli wyrazy na sylaby
- dostrzega brakujący element
- reaguje na umówione hasło
- współpracuje z nauczycielem podczas wykonywania zadania
- samodzielnie wykonuje pracę plastyczną- techniczną i porządkuje miejsce pracy
- wzmacnia więź emocjonalną z rodziną
Formy pracy: z całą grupą, zespołowa, indywidualna.
Metody: aktywizujące, słowne, czynne (działanie, stawianie zadań do wykonania, pokaz, objaśnienia, instrukcja).
Środki dydaktyczne: koperty z zadaniami, obrazki, puzzle, lina, kartka biała i czerwona, karta pracy (kotylion), elementy białe i czerwone, tamburyn, klej, płyta CD z hymnem, kontur Polski, kawałki krepiny białej i czerwonej, wstążki białe i czerwone.
Przebieg: (sala udekorowana biało-czerwonymi elementami)
I. Wstęp.
- Powitanie. Krótkie ćwiczenia oddechowe dotleniające organizm (Dzieci siedzą w półkolu)
- .Zapoznanie z tematem. Nauczycielka informuje dzieci, że na zajęciu przypomnimy sobie ważne informacje dotyczące Polski
- Część główna
- Rozwiązywanie 4 zagadek- przeliczanie w aspekcie kardynalnym i porządkowym:
- wysłuchanie fragmentu pieśni (hymn Polski)
- układanie puzzli (godło Polski)
- powiewa ona, gdy wiatr się zerwie, a na niej biel jest i czerwień. (flaga Polski)
- „Zgadnij, co to jest ? – częściowo zasłonięty obrazek (mapa Polski)
- Deklamowanie wiersza „Katechizm polskiego dziecka” z podziałem na 2 grupy.
- .Zabawa ruchowo- fonematyczna „Obrazki”. Dzieci poruszają się zgodnie z dźwiękami tamburyna, na przerwę zatrzymują się i nazywają obrazek pokazywany przez nauczycielkę; chętne dziecko wybiera sposób wypowiadania nazwy obrazka (podział na sylaby)z wybranym przez siebie ruchem (tupanie, klaskanie itd.) Do zabawy zaproszeni są także rodzice.
- (Dzieci siedzą w kole) Układanie „Rytmu patriotycznego”. Odmiana zabawy „Zgadnij, co zniknęło? – dzieci odwracają się tyłem, N. chowa jeden element rytmu, po ponownym odwróceniu się dzieci odgadują, który element został schowany.
- Zabawa ruchowa „Biały, czerwony”. Na podłodze rozłożona długa lina, po jednej stronie N. kładzie kartkę czerwoną, po drugiej białą. Dzieci lub rodzice (naprzemiennie) ustawiają się wzdłuż liny i odpowiednio reagują na wypowiadany przez N. kolor.
- (Dzieci siedzą w półkolu) Utrwalenie nazw symboli narodowych z zachowaniem odpowiedniego natężenia głosu (cicho, głośno).
- Zaproszenie dzieci i rodziców do wykonania kotylionu oraz innej pracy w kolorach biało- czerwonych przy dźwiękach pieśni patriotycznych. Ćwiczenia rozgrzewające dłonie. W tle słychać pieśni patriotyczne.
- Zakończenie. Ocena aktywności dzieci, pochwała nauczycielki. Ewaluacja zajęć- ocena dokonana przez dzieci. Sprzątanie po pracy. Pożegnanie gości.
Scenariusz zajęcia otwartego w dniu 09.11.2018r w oddziale I pt. ,,Barwy ojczyste"
1.Prowadząca: Iwona Jackowska- Król
2.Środki dydaktyczne: kaseta z nagraniami, mapa Polski, flaga Polski, białe i czerwone szarfy , kółka od orgiami w kolorach białym i czerwonym, treść wiersza M. Przewożniaka ,,Polskie symbole"
3.Cele :
- kształtowanie postawy patriotycznej w kontekście tożsamości narodowej,
- budzenie szacunku i przywiązania do symboli narodowych,
- zapoznanie z barwami flagi narodowej,
- wzbogacanie słownika dzieci o nowe pojęcia.
4.Przebieg zajęć:
- zabawa przy muzyce ,, Zróbmy duże koło"
- wysłuchanie wiersza Marcina Przewoźniaka ,,Polskie symbole”
To naszej flaga. Barwy znajome
Na górze białe, w dole czerwone.
Czerwień to walka, miłość i wierność.
A biel? To czystość oraz szlachetność.
Czerwień? To tarcza. A biel? To orzeł.
Skąd to wiadomo? Sam sprawdzić możesz.
Popatrz na godło, Polaku mały
W tarczy czerwonej jest Orzeł Biały.
Słuchaj „Mazurka”. Pieśni znajomej,
O tym, że Polska jest naszym domem.
Stojąc na baczność w hymnie śpiewamy
Że jest ojczyzną, którą kochamy.
- Omówienie treści wiersza- dopasowanie obrazków do treści.
- Jakie są nasze symbole narodowe?; Jak wygląda flaga Polski?; Co znajduje się na naszym godle?; Jak należy się zachować podczas słuchania hymnu?; O czym mówi nasz hymn?
- Zabawa orientacyjno-porządkowa „Wesołe dzieci” – przy dźwiękach dowolnej muzyki dzieci poruszają się swobodnie po dywanie, gdy słychać hymn, dzieci przyjmują właściwą postawę.
- zabawa „Kodowanie na dywanie"- dzieci dostają kółka w kolorze białym i czerwonym i układają je wg instrukcji nauczyciela ( załącznik)
- Zabawa orientacyjno-porządkowa ,,Białe-czerwone”.
Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy i rozdaje paski krepiny , jednej grupie białe, drugiej- czerwone. Dzieci poruszają się do muzyki, machając paskami w górze. Na znak nauczyciela dzieci dobierają się w pary wg jego instrukcji:( przygotowane prostokąty w kolorach białym , czerwonym - odpowiednio dobrane :
-białe i czerwone
- białe i białe , czerwone i czerwone)
- Praca plastyczna: ,,Kotyliony " i ,, Flagi"- wg instrukcji podanej przez nauczyciela
- Z okazji Święta Niepodległości wszystkie grupy wiekowe wzięły udział w uroczystym apelu z tej okazji.
Scenariusz apelu
Uroczyste odśpiewanie hymnu o godz. 11.11
Barwy ojczyste“ Czesław Janczarski
Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,
A na tej fladze, biel i czerwień,
Czerwień to miłość,
Biel serce czyste,
Piękne są nasze barwy ojczyste
Katechizm polskiego dziecka – Władysław Bełza
Kto ty jesteś?
—Polak mały.
—Jaki znak twój?
— Orzeł biały.
—Gdzie ty mieszkasz?
—Między swemi.
—W jakim kraju?
—W polskiej ziemi.
—Czym ta ziemia?
—Mą Ojczyzną.
—Czym zdobyta?
—Krwią i blizną.
—Czy ją kochasz?
—Kocham szczerze.
—A w co wierzysz?
—W Polskę wierzę.
„Grozik” – taniec śląski dla dzieci
Poszło dziewczę po ziele, po ziele, po ziele
Nazbierało niewiele, niewiele, hej!
Przyszedł do niej braciszek
Połamał jej koszyczek.
Oj ty, ty, oj, ty, ty
Za koszyczek zapłać mi.
Oj ty, ty, oj, ty, ty
Za koszyczek zapłać mi.
Wiersz Kwiat Polski – Agata Dziechciarczyk
Kiedyś dawno przed wiekami
Polska kwitła jak ten kwiat
Lecz ją inni zagrabili
I zapomniał o niej świat
Świat zapomniał, kwiat obumarł
Smutek, żal pozostał
Lecz się Polska odrodziła
Jak po zimie wiosna
Nowe siły weń wstąpiły
Choć się krew polała
Nasi jednak zwyciężyli
Polska znów jest cała
Wiersz Rozbiory . Agata Dziechciarczyk
Lecz choć lata te są straszne
To w historii bardzo ważne
I należy je pamiętać
Bo prowadzą do Zwycięstwa
Naród, chociaż był dzielony
Poddać nie chciał się niewoli
I pomimo trzech rozbiorów
Wyszedł w końcu spod zaborów
Po upływie długich lat
Znowu Polskę widzi świat
Razem sto dwadzieścia trzy
Było lat niewoli dni
Więc dziękować trzeba teraz
Tym, co poszli już do nieba
I za wolność swej Ojczyzny
Zostawili w sercach blizny
Piosenka „Jesteśmy Polką i Polakiem”
Jesteśmy Polką i Polakiem
Dziewczynką fajną i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sił
Chcemy byś również kochał ją i ty
I ty
Ciuchcia na dworcu czeka
Dziś wszystkie dzieci pojadą nią by poznać kraj
Ciuchcia pomknie daleko
I przygód wiele na pewno w drodze spotka nas
Jesteśmy Polką i Polakiem
Dziewczynką fajną i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sił
Chcemy byś również kochał ją i ty
I ty
Pierwsze jest Zakopane
Miejsce wspaniała
Gdzie góry i górale są
Kraków to miasto stare
W nim piękny Wawel
Obok Wawelu mieszkał smok
Jesteśmy Polką i Polakiem
Dziewczynką fajną i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sił
Chcemy byś również kochał ją i ty
I ty
Teraz to już Warszawa
To ważna sprawa
Bo tu stolica Polski jest
Wisła, Pałac Kultury, Królewski Zamek
I wiele innych, pięknych miejsc
Jesteśmy Polką i Polakiem
Dziewczynką fajną i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sił
Chcemy byś również kochał ją i ty
I ty
Toruń z daleka pachnie
Bo słodki zapach pierników kusi mocno nas
Podróż skończymy w Gdański
Stąd szarym morzem można wyruszyć dalej w świat
Jesteśmy Polką i Polakiem
Dziewczynką fajną i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sił
Chcemy byś również kochał ją i ty
I ty
Taniec „Szot”
OJCZYZNA W. Domeradzki
Wszystko dookoła: dom i przedszkole,
fabryczne dymy,żelazna kolej….
kwiaty przy oknie, klon koło bramy,
słoneczny uśmiech kochanej mamy
I las, co cieniem dzieci zaprasza-
wszystko to Polska, Ojczyzna nasza!
PIOSENKA O POLSCE
Sfrunął z godła orzeł biały,
Siadł w koronie , w blasku chwały,
Skrzydłem głaszcze cię po buzi
Dzień się w twej ojczyźnie budzi!
Ref: W Polsce wszystko jest znajome,
Mama, tata, pies i domek
Polskie godło, orzeł biały
A ja jestem, a ja jestem
A ja jestem, Polak mały!
W barwach bieli i czerwieni,
Polski się krajobraz mieni,
A na płocie już kogucik
Polski hymn z radością nuci.
Ref: W Polsce wszystko jest ciekawe
Od Milówki po Warszawę:
Boćki w gniazdach, zając w polu,
Mały Polak, Polak mały
Który bawi się w przedszkolu!
- W ramach projektu przedszkolaki nauczyły się następujących piosenek:
- 5 latki – „Jesteśmy Polką i Polakiem
- 6 latki – „Piosenka o Polsce” A. Widzowska
- W ramach projektu dzieci nauczyły się następujących tańców ludowych:
- 4 latki „Grozik”
- 5 latki – Taniec „Szot”
- Dzieci z Przedszkola nr 33 w Warszawie nauczyły się następujących wierszy o tematyce patriotycznej:
- 3 latki - Czesław Janczarski „Barwy ojczyste”
- 4 latki - Władysław Bełza „Katechizm polskiego dziecka”
- 5 latki - A. Dziechaciarczyk „Kwiat Polski”, A. Dziechciarczyk „Rozbiory”
- 6 latki - W. Domeradzki „Ojczyzna”
- W każdej grupie zostały zorganizowane kąciki patriotyczne
- Strój ludowy naszego regionu – dzieci z grupy Motyli i Starszaków z wielkim entuzjazmem wykonały strój łowicki typowy dla regionu Mazowsza.
- Zabawy ludowe: W każdej grupie wiekowej nauczyciele organizowali dzieciom zabawy ludowe tj. Stary niedźwiedź”, „Balonik”, „Nie chcę Cię znać”, ,”Mało nas „, „Jawor”, „Chodzi lisek koło drogi”, „Mam chusteczkę haftowaną”, „Uciekaj myszko do dziury”, „Adam siedmiu synów miał”, Ojciec Wirgiliusz”, „Uciekaj myszko
- Wg przepisu babciu lub dziadka nasze przedszkolaki wykonały wiele pysznych potraw
Przepisy kulinarne sfotografowanych potraw
- Warzywa w słoiku
Warzywa sezonowe podzielone na mniejsze cząstki (papryka, kalafior, brokuł, marchew, cukinia, brukselka, czosnek)
przyprawy : pieprz ziarnisty, liście laurowe, ziele angielskie
zalewa (woda przegotowana i wystudzona, ocet 10 %, sól niejodowana, cukier). Proporcje na litr wody: pół szklanki octu, 2 łyżki soli,4 łyżki cukru- składniki dokładnie wymieszać do rozpuszczenia soli i cukru.
Warzywa w słoiku wraz z przyprawami uzupełniamy zalewą, pasteryzujemy krótko do momentu zmiany koloru warzyw.
- Sałatka owocowa:
- 1 kg ciemnych i jasnych winogron
- puszka brzoskwiń
- 4 kiwi
- 10 bananów
- 2 pomarańcze
- 5 jabłek
- 5 gruszek
- 4 plastry arbuza
Przygotowanie:
- Owoce umyć. Winogrona oderwać od łodyżek, przekroić na pół. Brzoskwinie osączyć, pokroić na kawałki. Kiwi i banany obrać, pokroić na kawałki. Jabłka i gruszki obrać ze skórki, podzielić na cząstki, pozbyć się gniazd z pestkami, pokroić w grubą kostkę. Jedną pomarańczę obrać, podzielić na cząstki, dokładnie obrać z białych błonek.
- Z drugiej pomarańczy wycisnąć sok, wymieszać z sokiem z brzoskwiń. Pokrojone owoce włożyć do salaterki, polać przygotowanym sokiem. Odstawić na 15 minut. Nakładać do miseczek.
- Przepis na pierniczki:
- 300 gram mąki pszennej
- 100 gram mąki żytniej pełnoziarnistej
- 2 duże jajka
- 130 gram cukru pudru
- 100 gram masła roztopionego i lekko przestudzonego
- 100 gram miodu
- 1 łyżka przyprawy do piernika
- 1 łyżka kakao
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
Wszystkie składniki wsypać do naczynia, wymieszać i wrobić do otrzymania gładkiego ciasta. Ciasto może być klejące, ale nie dodawać mąki.
Ciasto rozwałkować na grubość 4 mm (nie cieniej), podsypując je małą ilością maki – tylko tyle, by ciasto nie kleiło się do stolnicy.
Wykrawać różne kształty pierniczków foremkami. Układać je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia w niewielkich odstępach. Piec w temperaturze 180 stopni około 8 minut. Długość pieczenia zależy od wielkości pierniczków – mniejsze pieczemy krócej
- „Na skrzydłach historii” – prezentacja multimedialna została opublikowana na stronie „Piękna nasza Polska cała” została przygotowana przez koordynatora projektu, nauczycielkę z gr. III – Monikę Rusinowską
- „Piękna nasza Polska cała” – wysłanie pocztówki do autorki projektu – Ludmiły Fabiszewskiej – nasze przedszkolaki razem z paniami wysłały kartkę z Warszawy z Przedszkola nr 33 do Aleksandrowa Łódzkiego.
- „Napisz kartkę bohaterom” - w akcji pisania kartek dla żyjących Powstańców wzięły udział grupy starsze – Motyle i Starszaki. W ten sposób oddaliśmy hołd Bohaterom, dzięki którym żyjemy w Niepodległej Polsce.
- Konkurs plastyczny dla dzieci z rodzicami pt „Moja mała Ojczyzna” – zadanie niezrealizowane
- „Dzień Mody Patriotycznej” – w tym wydarzeniu brały udział wszystkie nasze przedszkolaki, pięknie prezentując się w Ojczystych barwach.
- „Drzewo pamięci” - w naszym przedszkolnym ogrodzie każda grupa zasadziła swoją sosnę , a tym samym pojawiły się cztery drzewa pamięci z okazji Święta Niepodległości.
- Konkurs fotograficzny „To wszystko Polska” – zadanie niezrealizowane
- „Szlakiem historii” – w ramach realizacji tego punktu wszystkie przedszkolaki uczestniczyły w różnego rodzaju wycieczkach, których celem było poznanie zabytków kultury regionalnej, dorobku historycznego , kultury, architektury i tradycji.
- „Turniej wiedzy patriotycznej” - nasze przedszkolaki wzięły udział w turnieju wiedzy patriotycznej pt. "Kocham Cię Polsko". Była to okazja do sprawdzenia wiadomości naszych milusińskich na temat naszego kraju. Wiedza dzieci była naprawdę ogromna, jesteśmy pod wrażeniem...
- Zawody sportowe „Biało – czerwoni” – zostały zorganizowane w naszej placówce . Sport w barwach narodowych sprawił dzieciom wiele radości.
Poza projektowe działania:
- Biało – czerwony obiad
- Historia na żywo – prezentacja żołnierza polskiego z okresu międzywojennego – wizyta taty w grupach
- Koncert patriotyczny „Spotkanie z piosenką legionową”
- Innowacja „Szlakiem polskich podań i legend” – to cykl zajęć przybliżających przedszkolakom historię naszego narodu oraz elementy folkloru i tradycji. Rozpoczynając od najbliższych sercu dzieci miejsc związanych z miastem, w którym mieszkają – stolicą Polski, wspólnie będziemy odkrywać rozmaite zakątki Polski, a także związane z nimi interesujące historie.
Celem tej innowacji jest:
- Budzenie świadomości narodowej poprzez nabywanie przekonania, że jesteśmy Polakami, urodziliśmy się w Polsce, mówimy po polsku, naszą Ojczyzną jest Polska.
- Budowanie przywiązania do Ojczyzny i kształtowania dumy narodowej.
- Poznawanie wybranych miast i regionów naszego kraju.
- Rozwijanie zainteresowania pięknem naszej Ojczyzny.
- Kształcenie poczucia wartości dziedzictwa kultury dla przyszłych pokoleń
Udział w projekcie „Piękna nasza Polska cała” był dla nas niesamowitym przeżyciem oraz niezwykle ciekawym doświadczeniem. Poprzez uczestnictwo w nim nasza placówka – Przedszkole nr 33 w Warszawie miała okazję do świętowania 100 rocznicy odzyskania niepodległości wraz z wieloma innymi placówkami na terenie Polski i nie tylko.
Jestem niezmiernie wdzięczna autorce projektu Ludmile Fabiszewskiej za cudowną inspirację do działań, które zaangażowały nauczycieli do kształtowania postawy patriotycznej wśród przedszkolaków oraz zmotywowały ich do podejmowania wielu wspólnych działań na rzecz społeczności przedszkolnej.
Cieszę się, że poprzez udział w projekcie „Piękna nasza Polska cała” nasi milusińscy stali się bogatsi o wiedzę dotyczącą naszego państwa, jego historycznej przeszłości oraz tradycji, zwyczajów i obrzędów