Sprawozdanie Przedszkola nr 214 im. Janiny Krzemińskiej z realizacji projektu

Wpis dodał(a) Karolina Kwiatkowska

Sprawozdanie z realizacji projektu
„Piękna Nasza Polska Cała”

Rozpoczęcie projektu
w Przedszkolu nr 214 im. Janiny Krzemińskiej
w Warszawie

Na początku września 2018 roku Przedszkole nr 214 im. Janiny Krzemińskej w Warszawie rozpoczęło realizację projektu „Piękna Nasza Polska Cała”.

Koordynatorem projektu w przedszkolu została Karolina Kwiatkowska.

Treści i cele projektu były spójne z realizowaną w naszym przedszkolu innowacją pedagogiczną „Podróże małe i duże” autorstwa nauczycielek: Agaty Rojek- Mróz, Katarzyny Andrychowskiej, Karoliny Kwiatkowskiej, Anny Witkowskiej, Agnieszki Salak oraz Anny Michalec, a także były zgodne z planem rocznym przedszkola realizowanym w bieżącym roku.

Zadania projektu były realizowane przez wszystkie grupy przedszkola oraz dostosowane do wieku dzieci.

Realizacja projektu

Zadanie nr 7 Kącik patriotyczny

W projekcie można było wykonać 20 zadań. Nasze przedszkole zrealizowało 18 zadań.

Pierwszym zadaniem, zrealizowanym przez nasze przedszkole oraz większość grup było zorganizowanie kącika o tematyce folkowej i patriotycznej pt. „Piękna nasza Polska cała”.

Kącik patriotyczny w grupie trzylatków- „Kotki”

Kącik patriotyczne w grupie sześciolatków- „Sówki”

Zadanie nr 1 Hymn Polski- Mazurek Dąbrowskiego

Zadanie zostało zrealizowane 9listopada przez wszystkie przedszkolaki oraz cały personel Przedszkola nr 214 im. Janiny Krzemińskiej podczas akcji „Bicie rekordu dla Niepodległej”. Wówczas o godzinie 11:11 wszyscy odśpiewaliśmy wszystkie zwrotki Hymnu Polski.

Zadanie nr 4 Nauka piosenki o tematyce patriotycznej

Zadanie zostało wykonane przez czterolatki z grupy „Tygrysków”:

Zadanie nr 5 Nauka tańca ludowego

Realizacji tego zadania podjęły się dzieci pięcioletnie z grupy „Zajączków”, które nauczyły się nie tylko śpiewać, ale również tańczyć Krakowiaka.

Zadanie nr 6 Wiersz o tematyce patriotycznej

Trzylatki z grupy „Kotków” zaprezentowały wiersz pt. „Barwy ojczyste” autorstwa Czesława Janczarskiego

Zadanie nr 9 Zabawa ludowa

Systematycznie dzieci we wszystkich grupach podczas realizacji ramowego planu dnia- zabaw ruchowych bawiły się między innymi w następujące zabawy ludowe:

„Julijanka”, „Jawor”, „Miotlarz”, „Różyczka”, „Mam chusteczkę”

„Lata ptaszek po ulicy”, „Talar”, „Cztery kąty, a piec piąty”

Zadanie nr 10
„Według przepisu Babci i Dziadka”

Czterolatki z grupy „Tygrysków” poznały tajną recepturę babci na pyszne ciasto. Dzieci upiekły tradycyjną „Szarlotkę”.

Zadanie nr 11 „Na skrzydłach historii”

Na grupie „Piękna Nasza Polska Cała” została opublikowana prezentacja  miasta Warszawy. Prezentacja została opracowana przez koordynatora projektu w przedszkolu panią Karolinę  Kwiatkowską.

Zadanie nr 12 „Piękna nasza Polska cała”

Dzieci trzyletnie z grupy „Kotków” oraz sześciolatki z grupy „Sówek” wysłały do pani Ludmiły pocztówki z widokami naszego miasta stołecznego Warszawy.

Zadanie nr 13 „Napisz kartkę Bohaterom”

Z wielką radością zadanie zostało wykonane z wielką radością przez wszystkie dzieci w naszym przedszkolu. Dzieci jesienią wysłały kartki do Powstańców. Akcję powtórzyliśmy również w grudniu przed świętami, tym razem dzieci wykonały kartki z życzeniami.

Zadanie nr 15 „Dzień Mody Patriotycznej”

Grupa „Kotków” zorganizował Dzień Mody Patriotycznej, podczas którego dzieci zaprezentowały stroje i ich akcenty z różnych rejonów Polski, a także stroje kibiców Reprezentacji Polski. Była to również okazja do omówienia cech charakterystycznych strojów ludowych.

Zadanie nr 16 „Drzewo Pamięci”

To zadanie zostało zrealizowane przez pięciolatki z grupy „Zajączków”, które w przedszkolnym ogródku zasadziły Klon Pospolity jako symbol życia i wolności.

Zadanie nr 17 konkurs fotograficzny „Polska w obiektywie”

Nasze przedszkole miało również wpisane w innowacji pedagogicznej jako jedno z wielu do zrealizowania w tym roku.

Tak, więc konkurs plastyczny nosił tytuł „Polska w obiektywie” został zorganizowany dla dzieci i rodziców z naszego przedszkola.

Otrzymaliśmy wiele pięknych prac.

Zdjęcia prac zostały opublikowane na grupie „Piękna Nasza Polska Cała”

olity jako symbol życia i wolności.

Zadanie nr 18 „Szlakiem historii”

Trzylatki z grupy „Kotków” odwiedziły pomnik generała Józefa Zachariasza Bema i poznały lokalną historię. Natomiast pięciolatki z grupy „Zajączków” odwiedziły Cmentarz „Powązki”, aby zapalić znicz na grobie patronki naszego przedszkola, odwiedziły też groby poległych o wolność Polski żołnierzy oraz polskich artystów.

Zadanie 14 konkurs platyczny oraz zadanie nr 19 „Turniej wiedzy patriotycznej”

Zadanie to zostało zrealizowane w ramach zorganizowania przez nasze przedszkole konkursu między przedszkolnego dla bemowskich przedszkoli. Konkurs pt. „Piękna Nasza Polska Cała” obejmował dwa etapy. Pierwszym było wykonanie pracy plastycznej. Natomiast drugi odbył się podczas finału i obejmował quiz wiedzy o Polsce. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone książkami patriotycznymi oraz dyplomami. Finał konkursu uświetnił występ sześciolatków z przedstawieniem o tematyce narodowej. Na zakończenie spotkania dla gości czekał słodki poczęstunek oraz fotobudka „Stroje ludowe”.

Bardzo dziękujemy za pomoc i ufundowanie nagród:
Panu Burmistrzowi Dzielnicy Warszawa Bemowo
Muzeum Historii Polski
Narodowemu Centrum Kultury

Zadanie nr 20 Zawody sportowe „Biało- czerwone”

W zawodach „Biało-Czerwonych” wzięły udział dzieci sześcioletnie z grup „Kaczuszek” i „Sówek”.

Opracowała: Karolina Kwiatkowska

od Karolina Kwiatkowska