"PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA" - SPRAWOZDANIE

Wpis dodał(a) Paulina Byś

PRZEDSZKOLE W OSW nr 2 W ELBLĄGU

W październiku nasze przedszkole przystąpiło do realizacji Międzynarodowego Projektu „Piękna Nasza Polska Cała”. W przedsięwzięciu wzięły udział wszystkie grupy przedszkolne wraz z nauczycielami i rodzicami. Udało się nam zrealizować trzynaście zadań spośród dwudziestu.
Oto one:

• Zrealizowaliśmy zadnie nr 1 – dzieci osłuchały się z Hymnem Polski i na miarę możliwości starały się go śpiewać podczas uroczystości przedszkolnej z okazji  100-lecia Odzyskania  przez Polskę Niepodległości.
  • Zadanie nr 2 – zorganizowaliśmy zajęcia otwarte dla rodziców i dzieci naszego przedszkola wg własnego pomysłu. Dzieci razem z rodzicami aktywnie uczestniczyli w zajęciach pt.: „Wszyscy Polacy to jedna rodzina”.
  • Zadanie nr 3 – zorganizowaliśmy prezentację artystyczną z okazji 11 listopada pt. „Wszyscy jesteśmy Polakami”, na której dzieci oraz zaproszeni rodzice mogli obejrzeć teatrzyk kukiełkowy o powstaniu państwa polskiego „Lech, Czech i Rus” zaprezentowany przez nauczycieli naszego przedszkola.
  • Zadanie nr 4 – Przedszkolaki nauczyły się piosenki o tematyce patriotycznej „Symbole narodowe”, wykonały do niej układ taneczny ze wstążkami  i zaprezentowały go podczas uroczystości  z okazji  11 listopada „Wszyscy jesteśmy Polakami”.
  • Zadanie nr 6 – przedszkolaki nauczyły się wiersza o tematyce patriotycznej pt.: „ Kto ty jesteś?- Polak mały”.
  • Zadanie nr 7 – każda grupa przedszkolna przygotowała w swojej grupie kącik patriotyczny
  • Zadanie nr 8 i 9 – dzieci z pomocą nauczyciela stworzyły strój naszego regionu – strój warmiński, wykorzystując do tego  farby i bibułę. Przedszkolaki nauczyły się zabawy ludowej „Grozik” i chętnie uczestniczyły w tej zabawie.
  • Zadanie nr 11 – stworzyliśmy krótką prezentację o najciekawszych zabytkach naszego miasta
  • Zadanie nr 12 i 13 – dzieci wraz nauczycielami udały się na pocztę by wysłać kartkę z pozdrowieniami z naszego miasta do Pani Ludmiły Fabiszewskiej oraz kartkę dla Bohaterów, którzy dzielnie walczyli o nasz kraj.
  • Zadanie nr 14 – w naszym przedszkolu zorganizowaliśmy konkurs plastyczny pt.: „Krajobrazy Naszej Ojczyzny” dla wszystkich grup przedszkolnych. Dzieci wykazały się wielką wyobraźnią i kreatywnością.
  • Zadanie nr 18 – dnia 14 listopada zorganizowaliśmy dla przedszkolaków wycieczkę do Suchacza na warsztaty serowarskie. Dzieci miały możliwość poznania regionalnych przysmaków jak również stworzenie pod okiem eksperta swoich kulinarnych wytworów tj. chlebek na naturalnym zakwasie, masło oraz biały ser.

Opracowała:

Paulina Byś

Scenariusz

Prezentacje artystyczne przygotowane w ramach realizacji Międzynarodowego Projektu „Piękna Nasza Polska Cała” oraz Obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości

Miejsce: Przedszkole w OSW nr 2 w Elblągu

Termin: 21.11.2018 r.

Czas trwania: około 20 minut

Osoba odpowiedzialna: Anna Pietruszyńska

Uczestnicy: dzieci z wszystkich grup przedszkolnych, rodzice, personel.

Temat: „Wszyscy jesteśmy Polakami”

Cele ogólne:

• Nabywanie poczucia przynależności narodowej.
  • Przybliżanie wiadomości na temat Ojczyzny.

Cele szczegółowe:

• wzmacnianie poczucia radości i dumy z bycia Polakiem,
  • poznanie tańców ludowych,
  • rozwijanie poczucia odpowiedzialności oraz szacunku dla symboli narodowych,
  • poznanie historii powstania państwa polskiego.

Przebieg prezentacji:

1. „Wszyscy jesteśmy Polakami, na prezentacje Was zapraszamy”. Prezentacja umiejętności artystycznych w wykonaniu przedszkolaków i nie tylko.

2."Kto Ty jesteś " – deklamacja wiersza z podziałem na role.

3.„Grozik” – taniec ludowy w wykonaniu najmłodszych przedszkolaków.

4. „Symbole narodowe” – taniec ze wstążkami.

5. „Lech, Czech i Rus” – teatrzyk kukiełkowy w wykonaniu nauczycieli.

6. „Krajobrazy naszej Ojczyzny” – roztrzygnięcie konkursu plastycznego.

7. „Podziękowanie za udział w prezentacjach

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Paulina Byś

do Paulina Byś