Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Sprawozdanie z realizacji projektu w MP Bajka w Ełku.


Wpis dodał(a) beata zubowicz
ponad 7 lat temu, wyświetleń 421


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Sprawozdanie z realizacji projektu,, Piękna nasza Polska Cała”

w Miejski Przedszkolu Bajka w Ełku.

W realizację zadań zaangażowane zostały wszystkie  grupy przedszkolne, którym to sprawiło wiele radości.

Zadanie 1.

Termin:9.11.2018

Już od początku września wszystkie grupy uczyły się z zapałem śpiewać Hymn Narodowy. Finałem było zaśpiewanie wspólne mazurka Dąbrowskiego przez całą społeczność przedszkolną oraz przybyłych rodziców podczas Bicia Rekordu o godz.11.11

Zadanie 2.

Termin:7.12.2018

Tego dnia odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców o tematyce patriotycznej, według scenariusza własnego n-lki.

 

Temat: Budzenie poczucia przynależności do społeczności przedszkola, miasta i kraju. Quiz wiedzy o Polsce.

Cele główne:
- rozwijanie poczucia przynależności narodowej;
- podsumowanie i pogłębianie wiadomości na temat własnego przedszkola, miejscowości i kraju;
- wyrabianie szacunku do symboli narodowych;
-kształtowanie kreatywności i postawy twórczej dziecka
Cele szczegółowe:
- chętnie uczestniczy we wspólnej zabawie,
- czuje się akceptowane przez grupę,
- rozwiązuje zagadki o symbolach narodowych,
- składa obrazek z 6 elementów,
- czuje się współmieszkańcem Ełku,
- zna swój adres zamieszkania,
- potrafi rozpoznać flagę Polski wśród innych,
- przelicza w zakresie mu dostępnym,
- potrafi z szacunkiem odnosić się do symboli narodowych,
- zna miejsca tradycji w mieście,
- zainspirowane wypowiada się na temat swojego przedszkola miasta i kraju.
Metody:

czynne : kierowanie własna działalnością, zadań stawianych do wykonania;
słowne: rozmowa,
oglądowa:pokaz,obserwacja
Formy :praca grupowa, zespołowa, indywidualna
Pomoce: Emblematy do oznaczenia zespołów, płyta Cd cz.1, tekst zagadek, puzzle godła Polski, herbu Warszawy, herbu Ełku, naklejki, flagi różnych krajów, nagranie Hymnu Polski, kolorowe obrazki

Przebieg:
1.Powitanie
Podział na 2 zespoły: „Białych” i „Czerwonych”( oznaczenie uczestników frotką czerwoną lub białą))

2.Zabawa ruchowa „Powitanie” (według pedagogiki zabawy). Budzenie świadomości przynależności do grupy przedszkolnej. Dzieci swobodnie biegają po sali, zgodnie z akompaniamentem (wersja instrumentalna piosenki Kolorowe kredki) Gdy muzyka ucichnie szukają sobie pary, zatrzymują się i wykonują polecenie N., np.:
•Witają się nasze rączki,
•Witają się nasze brzuszki itd.
(Po zabawie dzieci zajmują oznaczone miejsca na dywanie).

3.Rozwiązywanie zagadek:
•W górach mieszka wielki ptak.
To jest Polski naszej znak.
Zobaczysz go kiedyś może.
To jest biały ..... (orzeł)
•Biel na niej jest i czerwień.
Powiewa pięknie, gdy wiatr się zerwie. (flaga)

 

4. Układanie puzzli ( Godło Polski) – zapraszamy dwoje dzieci z każdej grupy. (Dzieci mają za zadanie ułożyć sześcioelementowe puzzle i odgadnąć co się na nich znajduje).

5. „Głuchy telefon”.
N. przekazuje hasło jednemu z dzieci w każdej drużynie. Hasło musi być przekazywane kolejnemu uczestnikowi, ostatni wypowiada je głośno.

•Jesteśmy Polakami
•Mówimy po polsku

6. „ Flagi” – rozpoznawanie flagi Polski wśród innych i przeliczanie ich.
Przeliczanie w zakresie sześciu.

7. Zabawa „ Słyszę i reaguję” – reakcja na słyszaną muzykę.
N. puszcza muzykę do marszu i do biegu, dzieci poruszają się zgodnie z akompaniamentem. Kiedy N. włącza Hymn Polski dzieci stają na baczność – ukazanie szacunku do symboli narodowych. Pytanie do wszystkich dzieci (odpowiada chętne) : Co to jest za utwór i dlaczego dzieci przyjęły pozycję okazując szacunek?

8.Układanie puzzli ( Herb Warszawy) – zapraszamy dwoje dzieci z każdej grupy. (Dzieci mają za zadanie ułożyć sześcioelementowe puzzle i odgadnąć co się na nich znajduje). Pytanie ogólne do całej grupy (odpowiada dziecko chętne): Czym jest dla nas Warszawa? (stolicą)Jakie znacie zabytki Warszawy?(wyszukiwanie zdjęć)

9. Układanie puzzli ( Herb Ełku) – zapraszamy dwoje dzieci z każdej grupy. (Dzieci mają za zadanie ułożyć sześcioelementowe puzzle i odgadnąć co się na nich znajduje). Pytanie ogólne do całej grupy (odpowiada dziecko chętne): Jakie znasz zabytki swojej miejscowości?, Wymień, jakie instytucje znajdują się w twoim mieście?(wyszukiwanie zdjęć)

10. Zabawa ruchowa „ Na jakiej ulicy mieszkasz?” – znajomość własnego adresu zamieszkania.
Dzieci kucają w domkach (krążkach). Kiedy usłyszą polecenie N.: Na spacer wychodzą dzieci, które mieszkają na ulicy..... ( np.: Batorego) wychodzą z domków te, które mieszkają na tej ulicy i poruszają się w rytm akompaniamentu, kiedy muzyka cichnie wracają do domków.
(Po zakończonej zabawie dzieci wracają do stolików)

11.Swobodne rozmowy na temat najbliższego otoczenia dziecka: osiedla, na którym znajduje się przedszkole, budynku przedszkole, sali przedszkolnej.
N. zadaje pomocnicze pytania.

12.„ Laurka dla Polski” – tworzenie pracy plastycznej z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych..

13.Podsumowanie – wręczenie wszystkim medali ,, Mały Patriota”. Wspólne śpiewanie piosenki ,,Jestem Polakiem”.

 

Zadanie 3.

Termin:12.12.2018

Dzieci z grupy Pszczółki przygotowały część artystyczną, aby uczcić 100-rocznicę odzyskania Niepodległości. Występy te oglądali przybyli licznie rodzice i zaproszeni goście.

 

„A wszystko to,bo Ciebie kocham…” –

apel z okazji 100- rocznicy odzyskania niepodległości

w grupie Pszczółki w MP Bajka w Ełku.

Cele:

Rozwijanie przynależności narodowej,

Kształtowanie szacunku do symboli narodowych,

Współdziałanie w grupie poprzez wspólne przygotowanie uroczystości oraz zaprezentowanie umiejętności przed publicznością

Rozwijanie talentów artystycznych,

Wzmacnianie więzi rodzinnych.

Metody:

Słowna: recytacja wierszy, śpiewanie piosenek

Forma: zbiorowa

Przebieg:

1.Powitanie przybyłych gości przez nauczycielkę.

 Krótkie przybliżenie wydarzeń z przed 100 lat.

2.Hymn przedszkola ,,Witajcie w naszej Bajce”

3.,,Kim ty jesteś?”- recytacja wiersza

- Kim Ty jesteś ?
- Ja? Polakiem ! jeszcze małym przedszkolakiem.
- Gdzie Ty mieszkasz?
- W swoim domu, tam, gdzie mama i gdzie tata,
Bo najlepiej, gdy rodzina razem się ze sobą trzyma.
- A gdzie dom twój ?
- w moim kraju, tam, gdzie wioska i gdzie miasto,
Gdzie na stole pachnie ciasto…
- Jak ten kraj Twój się nazywa?
- Polska jest ojczyzną moją,
Także twoją , i też twoją
- Jaki znak jej ?
- Orzeł biały, no i flaga
Co na maszcie już powiewa,
gdy hymn Polski dumnie śpiewam.
Powstań i zaśpiewaj pieśń,
Żeby Polsce oddać cześć.

3.Mazurek Dąbrowskiego-śpiew Hymnu narodowego

4.Recytacja wiersza,, Polska”

Co to jest Polska pyta Córcia moja
Polska to kraj, to Ojczyzna Twoja

Polska Kochanie to na mapie plama
Nitkami dróg i rzek ponacinana

Polska to morze, jeziora i góry
To Bałtyk, Tatry i cudne Mazury

Polska to Kraków, Gdańsk i Warszawa
Wiele miast, wiosek na Polskę się składa

Polska to góral z owcami na halach
Marynarz na statku, co pływa po falach

Górnik na Śląsku, rolnik na polu
Rodzice w pracy i Ty w przedszkolu

Polska to wszystko, co nas otacza
Na mapie linia granice wyznacza

Polska to język nasz ojczysty
Wszystkim Polakom tak sercu bliski

Polska to ludzie, którzy kiedyś żyli
Ci, co tworzyli i Ci, co walczyli

Polska to piękna dziejów historia
Mazurek, biel - czerwień i w godle znak orła

5.Piosenka  ,,Jak długo w sercach naszych”.

6.Recytacja wiersza ,,Symbole narodowe”

Każde państwo ma symbole
Flagę, godło, hymn
Po tym dziecko rozpoznaje
Narodowość w kraju swym

Hymnem Polski jest Mazurek
Pan Wybicki pisał go
Gdy na włoskiej obcej ziemi
Walczyć o nasz kraj tam szło

Flaga Polski z dawien dawna
Dwa kolory ma
Biel u góry, czerwień pod nią
Każdy to już zna

Godło Polski orzeł biały
Wokół tło czerwone
Na głowie korona
Skrzydła rozłożone

Każdy Polak od małego
Zna te trzy symbole
Wie, że polskiej ziemi
One przeznaczone

Biel oznacza czystość
Czerwień znakiem męstwa
Wiele Polska wycierpiała
Nim doszła do zwycięstwa

7.Piosenka Jestem Polakiem

8.Recytacja wiersza

Jest w każdym naszym słowie,
a słowa są najprostsze –
chleb, mama, dom gościnny
i Wisła, i Mazowsze.

I jest w czerwieni maków,
i w białych kwiatach wiśni,
w piosenkach wszystkich ptaków
i w każdej naszej myśli.

W mazurku szopenowskim
i w czarnym węglu Śląska,
i tu, gdzie serce mówi,
że to jest właśnie – Polska.

9. ,,Nasze miasto Ełk”-śpiew piosenki

10.Recytacja wiersza

Piękne miasto Ełk – tu się urodziłe(a)m
Tu stawiałem pierwsze kroki, jak chodzić uczyłem
Tutaj w mym przedszkolu wspólnie z kolegami
Uczę się i bawię wraz z mymi Paniami

Poznaję Ojczyznę daleką i bliską
Moje otoczenia, moje środowisko
Bo Mała Ojczyzna nasza wspólna spawa
Ważna jest, jak dobra przedszkolna zabawa

11.Piosenka,,Bo wszyscy Polacy”                                               

Zadanie 4.

Termin:10.12.2018

Dzieci z grupy Pszczółki nauczyły się i zaśpiewały piosenkę,, Jak długo w sercach naszych…”

 

Zadanie 5.

Termin:14.11.2018

Dzieci z grupy ,, Motylki” nauczyły się tańczyć  Krakowiaka i Poloneza. Ubrane w piękne stroje ludowe zatańczyły przed zaproszonymi gośćmi.

 

Zadanie 6.

Termin:10.12.2018

Wszystkim bardzo spodobał się wiersz ,,Polska-nasz kraj”. Dzieci z grupy Pszczółki recytowały podczas występów.

 

Zadanie 7.

Termin:6.09.2018

Zadanie to zostało wykonane jako pierwsze. Kącik ,,Piękna nasza Polska cała” powstał w sali ,,Pszczółek”

 

Zadanie 10.

Termin:16.10.2018

Według przepisu Babci i dzięki uprzejmości p.Katarzyny-mamy Oskara z gr. Pszczółki przygotowaliśmy tradycyjną potrawę naszego regionu -,,Dzyndzałki Warmińskie”

 

Zadanie11.

Termin:8.10.2018

Wykonano i zaprezentowano w grupie Pszczółki prezentację multimedialną przedstawiającą piękno miasta Ełk.

 

Zadanie  12.

Termin:11.09.2018

Pszczółki napisały i wysłały pocztówkę z wizerunkiem naszego miasta do p.Ludmiły.

 

Zadanie 13.

Termin: 28.09.2018

W ramach akcji ,,Napisz kartkę Bohaterom” wysłaliśmy życzenia kombatantom od dzieci z Przedszkola Bajka”

 

Zadanie 14.

Termin:22-30.10.2018

Został zorganizowany rodzinny konkurs plastyczny pod hasłem,,Moja mała Ojczyzna”

 

Zdanie 15.

Termin:9.11.2018

W ramach Biało-czerwonego tygodnia” w naszym przedszkolu zorganizowaliśmy ,,Pokaz Mody Patriotycznej”. Zadanie to zmotywowało całą społeczność przedszkola i rodziców do działania. Zadanie to przyniosło najwięcej radości.!!!

 

Zadnie 16.

Termin:10.10.2018

Dzieci z grupy Kwiatuszki i Pszczółki zasadziły Dąb Królewski jako symbol życia i wolności.

 

Zadanie 17.

Termin:15-30.10.2018

W tych dniach odbywał się konkurs fotograficzny,,To wszystko Polska”.Wykonane fotografie przedstawiały uroki Mazur.

 

Zadanie 20.

Termin: 14.11.2018

Dzieci z grupy Kwiatuszki zaprosiły grupę Żabek z Przedszkola,,Ekoludki” na zawody sportowe,,Biało-czerwoni”.

 

Scenariusz zajęć sportowych przeprowadzonych w grupie „Gumisie” razem z przedszkolakami z przedszkola Ekoludki, grupa „Żabki”

 

Miejsce: Miejskie Przedszkole Bajka w Ełku
Czas: 14 listopada 2018
Cele ogólne:

- wspólne uczczenie Święta Niepodległości
- tworzenie sytuacji mającej na celu uczenie się zasad zdrowej rywalizacji
- przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas zabaw i gier ruchowych
- godzenie się z ewentualną porażką i radość z wygranej
- rozwijanie sprawności ruchowej i motorycznej u dzieci poprzez gry i zabawy ruchowe
- promocja zdrowego stylu życia
- integracja grup przedszkolnych
- uczenie aktywnych form spędzania czasu

Cele operacyjne (dzieci):
- chętnie uczestniczą w zabawie, respektując reguły
- przestrzegają zasad bezpiecznego zachowania w trakcie zajęć ruchowych
- dopingują rywalizujące miedzy sobą drużyny i swoich zawodników
- biegają na wprost i slalomem
- poruszają się na czworakach
- wykonują skoki zajęcze

- celnie rzucają woreczkiem do kosza

 

Przebieg:

  1. Zabawa powitalna do piosenki „Podaj rękę przyjacielu…”

Dzieci dobierają się w pary i śpiewają:

 

Podaj rękę przyjacielu i uśmiechnij się, w prawo ukłoń się, w lewo ukłoń się

Podaj rękę przyjacielu i uśmiechnij się, dziś będzie dobry dzień.     

 

Na chwilę przerwy dzieci zmieniają parę.

 

  1. Zabawa w kole rozgrzewająca wszystkie partie ciała:

dzieci stoją w kole; w środku koła znajduje się jedno dziecko, które jest „Jeżykiem”. Wszystkie dzieci mówią wierszyk: „Na dywanie stoi jeż, co on robi to my też.” W tym momencie dziecko w kole wykonuje jakiś ruch (np. podskoki, pajacyk) wszyscy pozostali naśladują ten sam ruch. Po czym wszyscy uczestnicy mówią ciąg dalszy wierszyka: „Kogo Jeż zawoła ten wejdzie do koła”. Dziecko będące Jeżykiem wybiera osobę, która najlepiej naśladowała jego ruchy

 

  1. Przyrzeczenie:

PRZYRZECZENIE SPORTOWE
MY, DZECIAKI PRZYRZEKAMY:
• WYKONYWAĆ WSZYSTKIE KONKURENCJE SPORTOWE DO KOŃCA I DOKŁADNIE (PRZYRZEKAMY)
• NIKOGO NIE POPYCHAĆ (PRZYRZEKAMY)
• BAWIĆ SIĘ WSPANIALE, UŚMIECHAĆ SIĘ STALE, ŚPIEWAĆ I TAŃCZYĆ DOSKONALE (PRZYRZEKAMY)
• NIE PŁAKAĆ, GDY PRZEGRAMY (PRZYRZEKAMY)

 

  1. Zawody sportowe:
  1. ,, Idź prosto’’

    Dziecko idzie z woreczkiem na głowie do wyznaczonego miejsca (pachołek),
    Następnie trzymając woreczek w ręce biegnie do drużyny przekazuje go następnemu zawodnikowi. (Woreczki dla każdego dziecka, pachołki).

 

  1. ,, Kotki w tunelu”

    Dziecko pokonuje na czworakach kolorowy tunel. Następnie biegiem wraca do swojej drużyny. Kolorowe tunele dla każdej drużyny

 

  1. „Koszykarze”

 

Rzut woreczkiem do celu. Cel – kosz na ziemi, oddalony od dziecka o 3 m. Każdy uczestnik z drużyny (10 dzieci) wykonuje jeden rzut. Jeden rzut to jeden punkt. Wygrywa drużyna, która zbierze najwięcej punktów. (Kosz, woreczki).

 

  1. ,, Wyścig zajączków’’

 

Dziecko skacze (naśladując skok zająca), okrąża obręcz.
Następnie biegiem wraca do drużyny. Obręcz dla każdej drużyny.

 

  1. „Wiewiórki do dziupli”

 

Dzieci wybrane z każdej grupy (po 5 osób) biegają pomiędzy rozłożonymi kółkami (dziuple) na hasło: Wiewiórki do dziupli, dzieci zajmują po jednym kółeczku. Nauczyciel w trakcie biegu zabiera po jednym kółku. Wygrywa ta drużyna, której uczestnik zostanie jako ostatni.

 

  1. Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę. Podsumowanie zajęć. Rozdanie słodkich upominków.                Koordynator: Beata Zubowicz

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.


Strona projektu


Zobacz wszystkie wpisy
od beata zubowicz



Wyślij wiadomość
do beata zubowicz

bliżej MAX

Nielimitowany dostęp do scenariuszy, filmów i piosenek – wszystko w jednym miejscu! BLIŻEJ MAX to wygodny i korzystny abonament, który łączy wszystkie nasze usługi. Subskrybując, zyskujesz dodatkowo:

  • gotowe plany miesięczne i tygodniowe,
  • atrakcyjne zestawy pomocy dydaktycznych,
  • 10 pobrań, które możesz wykorzystać na dowolne materiały ze strony blizejprzedszkola.pl.

Komentarze

Wyślij wiadomość do beata zubowicz