Realizacja zadań z projektu "Piękna Nasza Polska Cała"

Wpis dodał(a) Bożena Seweryn

REALIZACJA PROJEKTU „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”
w Miejskim Przedszkolu nr 67 z Oddziałami Integracyjnymi w Katowicach.

Zadanie 1 :
Osłuchaliśmy, nauczyliśmy i odśpiewaliśmy Hymn Polski 9.11.2018 r. podczas bicia rekordu śpiewania hymnu w jednym czasie.

Zadanie 3:
Z okazji 11 listopada zorganizowaliśmy uroczystość w której uczestniczyły wszystkie dzieci oraz personel przedszkola, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dla nas – Polaków dzień. Występ przedszkolaków, ich przygotowanie, zaangażowanie, postawa patriotyczna i artystyczny talent nagrodzony został gromkimi brawami.  Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”.

Zadanie 4 :
Dzieci nauczyły się piosenki patriotycznej „My jesteśmy Polakami”

Zadanie 5 :
W ciągu trwania projektu  dzieci nauczyły się tańczyć między innymi - „Grozika”, „Koziorajke”, „Nie chcę cię znać”, "Zasiali górale"

Zadanie 6:
Dzieci  nauczyły się wiersza o tematyce patriotycznej „Kto Ty jesteś?”, "Co to jest Polska?" czy "Barwy ojczyste"

Zadanie 7 :
Zorganizowaliśmy kąciki patriotyczne- umieściliśmy w nich symbole narodowe, strój regionalny, ilustracje przedstawiające Polskę oraz nasze miasto. Zgromadziliśmy książki i pocztówki związane z naszym  miastem i regionem . Przedszkolaki wykonały także własnoręcznie biało - czerwone flagi, godła oraz herb Katowic. Dzieci były dumne z efektów swojej pracy.

Zadanie 8:
Dzieci wykonały grupowe prace plastyczne o tematyce regionalnej – przedstawiającą strój naszego regionu oraz „Kotylion”.

Zadanie 9:
Bawiliśmy się w różne zabawy ludowe między innymi w  „Stary niedźwiedź”, „Mam chusteczkę haftowaną”, „Balonik”, „Jaworowi ludzie”, „Ojciec Wirgiliusz”. Dzieci wzięły również udział w warsztacie pt. „Tańce ludowe” prowadzonym przez panią rytmiczkę w dniu 22.11.2018 r.

Zadanie 10:
Razem z dziećmi przygotowaliśmy pierniczki bezglutenowe według babcinego przepisu- ze względu , że mamy w grupie dzieci na diecie bezglutenowej.

Składniki:

• 500g mąki gryczanej
  • 150g masła
  • 125g cukru
  • 125g płynnego miodu
  • 2 łyżeczki przyprawy korzennej do piernika (bezglutenowej)
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 2 łyżki kakao
  • ½ łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 2 żółtka

Zadanie 12:
Wysłaliśmy  kartkę z Katowic do Pani Ludmiły autorki projektu.

Zadanie 13:
Wysłaliśmy 220 kartek Bohaterom  w ramach akcji „Napisz kartkę Bohaterom”.  Dzieci ozdabiały według własnego pomysłu kartki, aby  upamiętnić i uhonorować uczestników Powstania Warszawskiego.

Zadanie 14:
Zorganizowaliśmy konkurs dla dzieci i rodziców pt. „Polska Moja Mała Ojczyzna”. Rodzice z dziećmi bardzo chętnie przystąpili do wykonania prac, z  których po ogłoszeniu wyników zorganizowaliśmy wystawkę.  Wręczenie nagród i dyplomów odbyło się po uroczystości z okazji 100lecia Odzyskania Niepodległości.

Zadanie 15:
Zorganizowaliśmy Pokaz Mody Patriotycznej. Rodziców poproszono o przygotowanie strojów nawiązujących do barw narodowych Polski. Zadanie zostało potraktowane bardzo poważnie – wszystkie Gwiazdki, Słoneczka, Biedronki, Motylki, Elfy, Skrzaty i Krasnale wyglądały tego dnia po prostu wspaniale. Wśród kostiumów przygotowanych na Dzień Mody Patriotycznej dominowały  stroje biało-czerwone .

Zadanie 16:
Posadziliśmy wokół przedszkola 7 „drzew pamięci”

Zadanie 17:
Zorganizowaliśmy dla dzieci i rodziców Konkurs Fotograficzny pt. „To wszystko Polska”. Dzieci wzięły udział w miejskim konkursie pt. „Pocztówka z Polski” (jedno z nich otrzymało wyróżnienie).

Zadanie 18:
Dzieci uczestniczyły w wyjściach i wycieczkach pt. „Szlakiem historii”, których celem było poznanie zabytków kultury regionalnej, dorobku historycznego, kultury, architektury, tradycji i miejsc pamięci.
Dzieci odwiedziły między innymi : Muzeum Śląskie, Miejski Dom Kultury Bogucice, Miejski Dom Kultury Koszutha, Pomnik Powstańców Śląskich, Spodek, NOSPR, Żubrowisko, Pomnik Harcerzy Września, Rynek w Katowicach.

Bardzo Dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w tak Cudownym Przedsięwzięciu :*
Bożena Seweryn

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Bożena Seweryn

do Bożena Seweryn